Bosszúról szóló legenda fűződik középkori templomromunkhoz
A zeleméri templomrom története igencsak viszontagságos.
A Hajdúböszörményhez tartozó Zelemér régészeti szempontból igen érdekes: egy kunhalom látható itt, amelyen egy templomrom magasodik. Az építmény ma 18 méteres tornya egykor ennél is magasabb volt, és a környék ellenőrzését is szolgálta.
Az önálló településként mára megszűnt Zelemér már a honfoglalást követően, a 10. században létezett, az első helyi templomot Szent István híres törvényének értelmében – minden tíz falu építsen templomot – emelték. A ma is látható rom nem ennek az eredeti épületnek a maradványa, hiszen az a településsel együtt elpusztult a tatárjárás alatt.
A 13. század végén a falu újra lakottá vált, a jóval nagyobb templomot a 14. század első negyedében húzták fel késő gótikus stílusban.
A korszakban valószínűleg a korábbi templom egyes elemeit is hasznosították.
A falu és a templom kétszer is török támadás áldozatául esett, a második pusztítást követően, a 16. század végén végleg elnéptelenedett. Utóbb a környék lakói több követ is elhordtak a templomtól, amely csak a 20. század elején vált védetté.
A Turista Magazin szerint egy legenda is kötődik az épülethez. A történet úgy tartja, hogy a közelben egy vár is állt, ahol egy Vaszil nevű rác élt lányával, Maricával. Amikor egy alkalommal Vaszil bátya, Daniló ide látogatott, egyik este szerelmet vallott a már eljegyzett Maricának egy bástyán.
Miután a lány visszautasította, dulakodás kezdődött, és hogy Marica megóvja tisztességét, inkább leugrott, magával rántva támadóját. A lány meghalt, Daniló viszont csak megsérült, igaz, a később hazatérő apa és Marica jegyese a temetés után karóba húzták, majd megégették a támadót. Másnap Vaszil leromboltatta a várat, és minden értékétől megszabadult.
A hiedelem úgy tartja, hogy Marica halálának évfordulójának éjjelén sokáig két fehér árny jelent meg a templomtoronynál. A két árny Vaszil és Marica jegyesének lelke volt, akik a sírt keresték.