Római hadihajó maradványára bukkantak
A lelet a történelem egyik legfontosabb tengeri csatájából származik.
Ókori hadihajó maradványát fedezték fel Szicília közelében – számol be az IFLScience. I. e. 241-ben az ókori Földközi-tenger történetének egyik legmeghatározóbb csatája zajlott le a szicíliai Aegates közelében, a Római Birodalom riválisa, Karthágó felett győzedelmeskedett. A szakemberek 20 éve keresik a csata emlékeit.
A kutatók ezúttal egy bronzból készült, tengeri faltörő kosként funkcionáló döfőorrot találtak, a rómaiak ennek segítségével semmisítették meg az ellenséges hajókat. A lelet mintegy 80 méteres mélységben volt a Szicília nyugati partjainál fekvő Levanzo- és Favignana-szigetek között.
A döfőorr, azaz rostrum a hajó elején kapott helyet, ütközéskor pedig komoly károkat okozott az ellenséges hajónak. Az elmúlt 20 évben 27 hasonló leletet találtak a környéken, de 30 római sisakot és két kardot is feltártak.
A rostrumot tengeri élőlények borították be. A szakértők azt tervezik, hogy alaposabb elemzés alá vetik a tárgyat.
Az aegatesi csata az első pun háború végét jelentette. A korábban domináns tengeri hatalom, Karthágó számára ez súlyos csapás volt, fölényét már sosem sikerült visszanyerni, a harmadik pun háború pedig elhozta a végső bukást. Ez tette lehetővé, hogy Róma a régió legnagyobb birodalmává váljon.