Felújítják és múzeummá alakítják William Blake egykori lakóházát
A 18. századi angol romantika jeles költője, képzőművésze és nyomdásza egykori lakóháza siralmas állapotba került mára, egy alapítványnak sikerült a felújításhoz szükséges összeget előteremtenie.
William Blake-nek jelenleg semmiféle múzeuma nincs, holott a költő-grafikus-festőművész és nyomdász mindmáig tisztelt és jól ismert személyiség. Egykori szülőházát évtizedekkel ezelőtt lebontották, nem sok efféle, múzeumnak alkalmas hely maradt utána.
West Sussex területén, Felpham faluban a róla elnevezett utcában áll viszont egy ház, amelyben néhány évig élt és dolgozott. E ház mára omladozó rommá vált, tetőzete több helyen beomlott, alapos felújításra szorul.
Ezt tűzte ki céljául a The Blake Cottage Trust nevű alapítvány. A 17. században épült, majd a 18. és a 19. században kisebb átalakításon átesett épületet alaposan megviselték az évek. A ház a tengerparttól mintegy 200 méterre áll, mára ugyan beépült a tengerig tartó terület, ám a 17-18. században még akadálytalanul érték az elemek.
Blake korának megfelelő állapotában állítják majd helyre az épületet, például a 20. század elején hozzátoldott szobányi földszinti részt elbontják, és a tetőzet is a korabeli formában készül majd el. Ma a ház falai csupaszon állnak, ám Blake korabeli vázlata alapján az ő idejében vakolat borította és védte az elemektől a falat. A felújítást történelmi és építészeti örökségvédelmi szempontok alapján végzik.
Blake 1800-ban került Felphambe, amikor egy melankólia sújtotta, alkotói válsággal terhes életszakaszában néhány hetet eltölthetett az akkor kb. 500 lelkes tengerparti faluban. Olyannyira megtetszett neki, hogy miután egy alkalmas házat is talált, elhatározta, hogy ide is költözik.
Évi 20 fontért bérelte ki a kétszintes házat, amelynek földszintjén egy konyha és három szoba, emeletén pedig három hálószoba volt ekkor. Az emeleti ablakokból csodás kilátás nyílt a tengerre, a kőfal óvta kertben virágokat és konyhakerti zöldségeket is termelhettek, és a cicáik is nyugodtan játszadozhattak itt.
Blake rengeteget dolgozott ittléte alatt, főként patrónusa kéréseit teljesítve, saját elképzeléseit nem nagyon volt ideje megvalósítani. Ez pedig egy idő után igencsak nehézzé tette számára az ittlétet, ahogy felesége romló egészsége is – a ház nyirkosságát nem jól viselte Catherine. A végső döfést egy kertjébe tévedt, ittas katonával folytatott veszekedése jelentette, amelynek nyomán a költőt lázadásért feljelentették, és a pere vége elől – bár felmentették – Londonba kellett menekülnie, olyannyira megviselte lelkileg a helyzet.
Mindössze 3 évet töltött a felphami kis villában, azonban Blake még sok évvel később is örömmel gondolt vissza a házra, annak finom hangulatára. A házak közül, ahol valaha élt, ez lehetett az, amely legközelebb állt misztikus költői lelkéhez.
A felújításon felül egy látogatóközpontot és művészek számára készülő alkotóműhelyt is építenek. A házban helyet kap majd Blake 18. századi, fából készült nyomdagépének működő modern utánzata is, amelyet a tervek szerint a látogatók egyes napokon ki is próbálhatnak.
A házat és a hozzá tartozó kertet 520 ezer fontért (kb. 240 millió forint) vásárolta meg néhány éve a művész emlékét ápoló társaság. A pénzt adományokból teremtették elő, és például Stephen Fry és Neil Gaiman író is kampányolt a ház árának előteremtéséért. A The Blake Cottage Alapítvány pedig egy olyan védnökkel büszkélkedhet, mint Bruce Dickinson, az Iron Maiden énekese, aki egy 2001-es lemezén Blake leghíresebb költeményét, a Jerusalem című himnuszt is feldolgozta.
Felpham közel ezer éves, a normann időkben épült templomában egy ólomüveg ablak is őrzi Blake emlékét, rajta a felphami ház Blake által készített képével.