Aranypénzeket találtak egy középkori házban
A Bulgáriában fekvő épület leégett, belsejében viszont számos lelet konzerválódott.
A régészek öt, I. Iusztinianosz bizánci császár (527-656) uralkodásának idejéből származó aranyérmére bukkantak Debnevóban, Észak-Bulgáriában – számol be az Arkeonews. I. Iusztinianosz leginkább hódításairól, a Bizánci Birodalom kulturális és jóléti fejlesztéséről, illetve törvényhozásairól ismert.
Az érmék felfedezését augusztus végén jelentette be Dr. Sztiljan Ivanov, a Bolgár Tudományos Akadémia és a Bolgár Történeti Intézet munkatársa. A szakember a falu fölött található erődítménynél, a belogradcsiki erődnél, más néven a Kaletónál zajló feltárásokat vezette.
A pénzek a Kaleto egyik szétégett lakóházának padlóján szétszóródva kerültek elő. Az építmény a 10. századra, I. Simeon és I. Péter bolgár cárok korára datálható. Ivanov szerint az év legértékesebb felfedezése a területen ez a kora középkori lakóház, amelynek kivételes módon az elszenesedett faburkolata is fennmaradt.
Számos tárgy, köztük sarlók, szerszámok, egy övcsat, bronzgyűrűk és kerámiaedények a kigyulladt házban maradtak. Úgy tűnik, az épület lakói mezőgazdasággal foglalkoztak.
Ivanov kiemelte: az aranyérmék közül kettő súlyosan megsérült.
A pénzek érdekessége, hogy jóval korábbiak magánál az otthonnál, elképzelhető, hogy az érméket a ház építői fedezték fel, majd megőrizték.
Noha a korszakban nem voltak forgalomban, aranytartalmuk miatt így is értékesnek számítottak.
A belogradcsiki erőd falának egyes részei máig fennmaradtak, bizonyos szakaszokon viszont elbontották a köveket a helyi építkezésekhez. A környéken egy nagy, az i. e. 4-3. századból származó trák település nyomai is fellelhetőek. A helyszín az ókor kései szakaszában és az első Bolgár Birodalom korában is lakott volt, a közeli nekropoliszt pedig a második Bolgár Birodalom idején, valamint a török korban is használták.