Több ezer éves fegyvert találtak a tenger fenekén
A 3600 éves leletet Törökország partjainál tárták fel.
Az Akdenizi Egyetem munkatársai egy 3600 éves, ezüsttel szegecselt bronz tőrt találtak a dél-törökországi Kumluca partjainál – írja a Heritage Daily. Hakan Öniz vezetésével 2019 óta vizsgálják a régészek a környező tengerfeneket.
A projekt során egy 50 méteres mélységben található hajóroncsra bukkantak, amely feltételezhetően a ciprusi Tróodosz-hegységből származó rezet szállított. A maradványok között nemrégiben fedezték fel a tőrt, amely a krétai minószi civilizációtól származik.
Az időszámítás előtt 3100 körül kialakult bronzkori kultúra idővel Európa első fejlett civilizációjává vált. A minósziak a Földközi-tenger keleti térségében jelentős tengeri erővé váltak, és kiterjedt kereskedelmi hálózatokat építettek ki Egyiptom, Levante, Anatólia, Ciprus és Görögország területén.
Mehmet Nuri Ersoy kulturális és turisztikai miniszter szerint a hajóroncs nemcsak Törökország, hanem a világ egyik legfontosabb búvárrégészeti felfedezése lehet. A tőr minószi kultúrához való kapcsolódása új betekintést nyújt a Földközi-tenger ősi kereskedelmi útvonalaiba és kulturális interakcióiba.