Eltűnt nyelvrokonaink sírjaira bukkantak Oroszországban
A finnugor nyelvet beszélő muromák a 10. században asszimilálódtak a szláv közösségekbe.
Az Orosz Tudományos Akadémia régészei a finnugor nyelvet beszélő muromákhoz köthető lelőhelyet fedeztek fel – számol be a Heritage Daily. Az egykori népcsoport a Volga és az Oka folyók környékén élt, és feltételezhetően a 10. században asszimilálódott a szláv csoportokba.
Az Oka keleti partján fekvő, a 10. század elejére datálható lelőhely sírgödröket tartalmaz, a 17 nyughelyből kilencet már kifosztottak, a többi nyolc viszont ép. Ezek négy gyermek, két nő és két férfi maradványait tartalmazták.
A felnőtteket a korszakban előkelőnek számító sírmellékekkel temették el. A férfiak mellé nyílhegyeket, késeket, karkötőket, bronzcsatokat helyeztek, az egyik elhunyt sírjából egy fejsze és egy kovakő is előkerült. A nők mellett többek között egy bizánci eredetű gyöngysort, medálokat, karkötőket és egy ezüstgyűrűt találtak.
Olyan nyomok is előkerültek, amelyek alapján a sírokhoz gerendákból álló, rönkházszerű struktúrák is tartoztak. A kutatók szerint két helyi agyagedény különösen izgalmas, mivel ezek az Oka folyó jobb partján élő muromák és az óorosz lakosság közötti kapcsolatról árulkodnak.