50 ezer éves fegyverre bukkantak
A neandervölgyiekhez köthető lelet különlegessége, hogy állati csontból készült.
Egy friss tanulmányban egy 50 ezer éves, lócsontból készült lándzsahegyet írnak le – számol be a Heritage Daily. A Katalán Emberi Paleoökológiai és Társadalmi Evolúciós Intézet csapata a spanyolországi Capellades közelében, az Abric Romaní nevű lelőhelyen, egy sziklamenedéknél tárta fel a leletet.
A sziklamenedékben korábban a paleolitikumból származó maradványok kerültek elő, úgy tűnik, egykor neandervölgyiek éltek a környéken. A szakemberek most több, a helyszínen talált csontszerszámot is bemutatnak.
A lándzsahegyen a kopásnyomok és a hegyénél található, ütésből származó sérülések mellett a szándékos faragás egyértelmű jeleit mutatták ki. Ez az első lelet az Ibériai-félszigeten, amely azt bizonyítja, hogy a neandervölgyiek állati csontokat használtak lándzsahegyek készítéséhez. A kutatók számítógépes mikrotomográfiával belső töréseket is azonosítottak, ezek a becsapódások következményei lehetnek.
Az új, interdiszciplináris megközelítésen alapuló publikáció azért jelentős, mert bizonyítja, hogy a neandervölgyiek széles körben hasznosították a rendelkezésre álló állati erőforrásokat.
Paula Mateo-Lomba, a csapat tagja szerint felfedezésük hozzájárul a neandervölgyiek vadászati viselkedésének és a csonteszközök technológiai repertoárjukban betöltött szerepének megértéséhez. Úgy tűnik, ősi rokonaink rugalmasak és alkalmazkodóak voltak eszközeikben.