Több ezer éves pajzsokat találtak
A kutatók egy törökországi vaskori lelőhelyen végeztek feltárást.
Mehmet Nuri Ersoy, a török kulturális és idegenforgalmi minisztere bejelentette: régészek az ayanisi erődben végzett ásatások során az Urartu királyság korából származó bronzpajzsokat találtak – számol be a Heritage Daily. Urartu egy vaskori államalakulat volt, amely az i. e. 9. század közepén alakult ki a Van-tó körüli kelet-anatóliai régióban. Virágkorában az ókori Közel-Kelet egyik legerősebb királysága volt, amely a mai Törökország, Irán, Irak és az Örményország területének egy részét ellenőrizte.
A szakértők a közelmúltban az ayanisi erődben folytattak feltárást, a komplexumot II. Rusza urartui király építtette i. e. 7. század közepén. Az erődített település kultikus központként is szolgált.
A 2024-es ásatási szezonban a régészek egy templomkomplexum és szentély helyén három, Haldi istennek szentelt bronzpajzsot fedeztek fel. Dr. Mehmet Işıklı, az Atatürk Egyetem munkatársa szerint a tárgyakat 6-7 méter mélyen, egy szoba padlóján, beomlott vályogtégla falak alatt találták meg.
Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirilen ve sürelerini 12 aya çıkardığımız kazı çalışmalarında her geçen gün yeni bir nadide eser gün ışığına kavuşuyor. ⛏️
Anadolu tarihinin kadim uygarlıklarından #Urartu Krallığı’nın son büyük kenti olan ve günümüzden 2 bin 700 yıl… pic.twitter.com/26ON2wSlPN
— Mehmet Nuri Ersoy (@MehmetNuriErsoy) September 7, 2024
A falak egy sor nagy földrengés következtében omolhattak be, amelyek az i. e. 7. században az erőd pusztulását okozták. A leletek között egy bronz sisak is akad, ez szintén szertartásos célt szolgálhatott.