Ezeréves társasjátékot találtak Mexikóban
A patolli nevű játékot számos közép-amerikai civilizáció ismerte.
A Mexikói Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) régészei egy, a közelmúltban végzett, egy vasúthálózat építését megelőző mentőásatás során kilenc patolli vésetet fedeztek fel – számol be az Arkeonews. A több mint 1000 évesnek vélt leleteket Xpujil közelében találták meg.
A patolli az egyik legrégebbi ismert játék Amerikában, közemberek és nemesek egyaránt játszották rituálék és szórakozás részeként, és a stratégia és a szerencse kombinációja jellemezte. A játék az európaiak érkezése előtt számos közép-amerikai kultúránál elterjedt. A játéktáblát földbe vésett vonalak adták, kockákként babokat használtak.
A most feltárt játékterek a kései klasszikus korból (i. sz. 600-900) származhatnak. A kilenc darab táblát, amelyet egy 11,3 méter hosszú és 2,8 méter széles stukkófelületen alakítottak ki, elszállították, és most az INAH laboratóriumában őrzik. A leletegyüttes meglehetősen rossz állapotú.
Felix Camacho Zamora, régészeti mentési projekt konzerválási koordinátora elmondta, sürgősen intézkedtek a táblák megőrzése érdekében, többek között mészhidrátos injekciókat alkalmaztak a stabilizálásért. A kiemelés előtt minden leletet grafikusan és fényképen dokumentáltak, mint kiderült, a táblák több patollis stílust képviselnek.
Az eltérő stílusok a leleteket őrző komplexum különböző építési szakaszait tükrözhetik. Alfredo Saucedo Zavala ásatásvezető szerint a szertartáskomplexum legalább két periódusban épült.