Rokonokat temettek el az ősi tömegsírba
A szakértők egy franciaországi lelőhely maradványait vetették genetikai elemzés alá.
A Bordeaux-i Egyetem és a Côte d’Azur-i Egyetem csapata egy új tanulmányban egy, a neolitikumból származó tömegsírt vizsgál meg – számol be a Phys.org. A kutatók arra jutottak, hogy a nyughelyben főként rokonokat temettek el.
A szakértők genetikai elemzés alá vetették a dél-franciaországi Aven de la Boucle-i lelőhelyen feltárt 37 ember maradványát – a helyszínen összesen 75 személy csontjait találták meg. A szénizotópos vizsgálat már korábban kimutatta, hogy a testeket i. e. 2800 és 3600 között temették el, a sírt tehát közel 1000 éven át használták.
A friss eredmények alapján az elhunytak 76 százaléka férfi volt, és legtöbbjük ugyanahhoz az apai vonalhoz tartozott.
Ez arra utal, hogy a társadalmi státusz apai ágon öröklődött.
Hogy miért találtak kevesebb nőt a helyszínen, arra két magyarázat van. Elképzelhető, hogy az itt eltemetett nők valamilyen okból különlegesek voltak, de az sem zárható ki, hogy eredetileg a nemek aránya hasonló volt, később viszont több női maradványt eltávolítottak.
A legtöbb ősi társadalomban a nők jellemzően elhagyták eredeti közösségüket, hogy egy másik csoportba tartozó férfival álljanak párba. Hasonló lehetett a helyzet az Aven de la Boucle-i közösség esetében is, egyben megmagyarázhatja, hogy miért alulreprezentáltak a nők: őket eredeti otthonukba vihették vissza haláluk után.