Gyönyörűen megmunkált, 1500 éves üvegeket találtak
A millefiori technika a 8. századra elveszett, és csak a 19. században éledt újjá.
A török Kulturális és Idegenforgalmi Minisztérium régészei az Akdenizi Egyetemmel együttműködve millefiori üveglapokat fedeztek fel az ókori Andriakében – számol be a Heritage Daily. A település egy ókori kikötőváros volt, amely Myrát, azaz a mai törökországi Demrét szolgálta ki. Úgy tartják, hogy a kikötőben helyezték el Pál apostolt és fogolytársait az Itáliába tartó alexandriai hajó fedélzetére.
A most feltárt, millefiori üvegből készült bevonattal ellátott táblák az i. sz. 5. századból származnak. Az üvegkészítési technika megnevezése az olasz mille (ezer) és fiori (virág) szavakból származik, a módszerrel egyedi mintákat hoznak létre az üvegárukon. Ehhez díszes üvegrudakat készítenek, kemencében vékonyra nyújtják azokat, megőrizve a mintát, majd a rudakat kihűlve gyöngyökre vagy korongokra vágják.
A millefiori készítésének ismerete a 8. századra elveszett, és a technikát csak a 19. században élesztették újjá. Az Andriakénál feltárt táblák különböző színű és geometriai formájú virágokat ábrázolnak, ez az első ilyen típusú leletegyüttes Törökországban, egyben ez az idei év egyik legfontosabb régészeti felfedezése az országban.
A kutatók úgy vélik, hogy a táblák egy helyi, előkelő építmény falait díszíthették. A csapat üvegrozettákat is feltárt, valamint olyan keretek maradványait, amelyek szintén üvegből készültek.