Brúnó, Renáta, Renátó2024. október 06., vasárnap
Kultúra

Ősi kincsek várnak ránk Törökországban

2024.09.22.Kisgyörgy Éva
National Geographic Magyarország

Törökországba nem csak Isztambul, Kappadókia vagy épp a tengerpart miatt érdemes ellátogatni.

Forrás: Kisgyörgy Éva

Törökország meglehetősen népszerű az utazók körében, de a turisták zöme Isztambult, Kappadókiát vagy épp a tengerpartot keresi fel, pedig az ország keleti része is számos csodát tartogat, többek közt misztikus világörökségi helyszíneket. Ezek közül mutatok be hármat, ahol a közelmúltban jártam.

Ani, az elhagyott örmény város

Ani egykor az ősi selyemút egyik ágán fekvő, nyüzsgő kereskedelmi központ volt, amely az Anatólia szívébe vezető kereskedelmi útvonalak kereszteződésében helyezkedett el. Fénykorában százezer lakosa lehetett, de a 18. századra teljesen elnéptelenedett.

Sok más fontos régészeti lelőhelyhez hasonlóan Ani is magasra, egy dombtetőre épült, nem messze egy közeli vízforrástól. A közelében futó mély szurdokok természetes határokat és nagyszerű védelmet jelentettek, így a terület egykoron tökéletes hely volt egy település születésének.

Az első emberek i.e. 3000 körül telepedtek le a területen, maga a város az i. sz. 10. és 11. században virágzott, amikor a középkori örmény Bagratid királyság fővárosa lett. Később bizánci, szeldzsuk és grúz fennhatóság alatt is megőrizte státuszát, ugyanis a kereskedelmi utak továbbra is itt keresztezték egymást. A várost „világvárosnak” és a civilizációk bölcsőjének tartják, és joggal – számos civilizáció és dinasztia tanúja volt az évszázadok során.

Ani fényét először a mongolok 1236-os inváziója tépázta meg, majd a hanyatlást az 1319-es pusztító földrengés is erősítette. Mivel a tengerhajózás fellendülésével a selyemút jelentősége is kisebb lett, az addig 200 ezer lakosú erődített város a 18. századra lényegében elnéptelenedett.

Az ikonikus települést gyakran nevezték az 1001 templom városának, bár ez a szám a valóságban bizonyára jóval kevesebb volt. Mára csak 21 épület maradt fenn, de ezek meglehetősen változatosak: templom, palota, karavánszeráj, mecset, fürdő, malom stb. Ani ősi városa nemcsak a zoroasztrizmus, a kereszténység és az iszlám monumentális vallási épületeit őrizte meg, de bepillantás enged a régió polgári építészeti fejlődésébe is.

6 fotó megtekintése

Az ősi város minden négyzetcentiméterén megmutatkozik multikulturális jellege. A szeldzsuk geometrikus falmintáktól kezdve a freskókon és a bonyolult faragványokon át az örmény pogány rituálék, valamint a keresztény és muzulmán vallási hagyományok hatásai is tetten érhetőek a tolerancia városában.

A török-örmény határon fekvő Aninak hihetetlen hangulata van, kicsit olyan, mint egy szellemváros vagy egy elhagyatott filmforgatási helyszín.

Nagyon kevés turista jut el erre a vidékre, és a kísérteties csend csak fokozza a hely furcsaságát. A meglehetősen nagy területen elhelyezkedő romos épületek közt sétálva olyan érzésem volt, mintha hosszú idő óta én lettem volna az első ember, aki felfedezte ezt a helyet.

Egyszerre éreztem azt, hogy mennyire törékeny a hatalom, hiszen  a néma kövek birodalmak felemelkedéséről és bukásáról tanúskodnak. Ugyanakkor a pompás épületeket látva tapintható volt az emberi alkotások maradandósága is – nem meglepő, hogy az UNESCO Ani romvárosát világörökségi helyszínnek választotta.

A Nemrut-hegy

A Nemrut-hegy (más néven Nimród-hegy) meglehetősen kietlen vidéken magasodik, Isztambultól 1200 km-re keletre. A hegy tetején, mintegy 2150 m magasan található az i. e. 1. századi I. Antiokhosz kommagénéi király sírja, akinek parancsára 2000 évvel ezelőtt ezt az 50 m magas piramist építették.

Forrás: Kisgyörgy Éva

A hegy tetején sok ezer kavicsot halmoztak fel, hogy felépítsék az egyedülálló sírkamrát.  A csúcs körül sétálva láthatjuk a tumulus feltárására tett kísérleteket. Bár a sírkamrához máig nem fértek hozzá a régészek, de a hiedelem szerint I. Antiokhoszt itt temették el.

A sírkert keleti és nyugati oldalán szobrokat helyeztek el, amelyek tükrözik a két nagy szomszédos nemzet, a perzsák és a görögök kapcsolatát. Míg a fejdísz a perzsa stílusban készült, az arc faragása görög jellegzetességeket mutat, mint például a mélyen ülő szemek és a dús szakáll.

Forrás: Kisgyörgy Éva

A 45-ször 50 méteres keleti teraszon sokkal jobb állapotban vannak a szobrok, mivel ez volt kevésbé kitéve a szeizmikus tevékenységnek és az eróziónak. A kolosszális szobrok a saját testük előtt sorakoznak. Ezek balról/északról jobbra/délre az oroszlán és a sas védelmező állatszobrai, valamint Antiokhosz, Kommagéné (az egyetlen női alak), Zeusz, Apollón, Héraklész, majd ismét a sas és az oroszlán szobrai.

Az egyes szobrok teste 8-9 méter, míg a fejek 2,5-3,5 méter magasak a tiarákkal (fejdíszekkel) együtt. A szobrokat ülő helyzetben ábrázolják, a lábak egy zsámolyon állnak. A sasszobrok a Kommagén Királyság égbolt feletti uralmát jelképezik, míg az oroszlánok a föld feletti uralmat szimbolizálják. A szobrok előtt található a lépcsős platform (oltár), amelyről reggelente pompás kilátás nyílik a keleti teraszra.

A nyugati teraszt délután, különösen napnyugta felé érdemes megtekinteni.

A hegy és a domb természetes dőlésszöge miatt 10 méterrel a Keleti Terasz alatt van, emiatt, valamint a terasz megnövelése érdekében egy L alakú támfalat építettek. A szoborsor nagyrészt hasonlít a keleti teraszhoz, 5 istenszoborral (Antiokhosz, Kommagéné, Zeusz, Apollón és Héraklész), valamint mindkét végén a védelmet nyújtó oroszlánokkal és sasokkal. Ezen a teraszon is vannak ősöket ábrázoló sztélék és kis oltárok, de egyik sem hasonlít a keleti terasz nagy lépcsős piramisoltárához.

Forrás: Kisgyörgy Éva

A nyugati terasz ugyanakkor híres a domborműveiről is, melyek közül különösen az oroszlános nevezetes, ez ugyanis valószínűleg a világ legrégebbi horoszkópja: a csillagok, valamint a Jupiter, a Merkúr és a Mars bolygók elrendezését mutatja. Ezt a különös domborművet nemrégiben restaurálták, és az Adimiyan Múzeumban állították ki, így sajnos a helyszínen már nem lehet megtekinteni.

Forrás: Kisgyörgy Éva

A kísérteties szobrok minden nap hihetetlen napfelkeltére és napnyugtára néznek, így akkor jön ide a látogatók 99 százaléka. Én ezért inkább kora délután kapaszkodtam fel a hegyre, mert egyedül akartam lenni ezzel a rejtélyes alkotással. Igaz, így lemaradtam a parádés narancs égboltról, de kárpótolt az, hogy egy árnyékos kőn ücsörögve tökéletes csendben gyönyörködhettem a szobrokban és a tájban.

Göbekli Tepe

Göbekli Tepe egy olyan helyszín, amely csak azokhoz szól, akik előtte felkészülnek belőle. Maga a rommező önmagában nem kimagaslóan látványos, de felbecsülhetetlen a jelentősége.

Aki valami hasonlót keres, mint a gízai piramisok vagy a pisai torony, ahol az építmény egyik végét tartva lőhet néhány illúziókeltő fotót, akkor Göbekli Tepe biztosan csalódás lesz, de aki foglalkoztat az evolúció, a vallás, a civilizációk és városok kialakulása, annak sokat ad ez a látogatás.

Forrás: Kisgyörgy Éva

Göbekli Tepe Törökország délkeleti részén található, 12 km-re Şanlıurfa tartomány történelmileg gazdag központjától. Göbekli Tepe szlogenje az idő nullpontja, avagy annak a kezdete, amit ma modern civilizációként ismerünk. A látogatóközpontban is ezzel a címmel vetítenek egy rövid filmet, amely pár percben nagyszerűen összefoglalja a régészeti területről kialakult elméletet.

A komoly ásatások itt csak 1994-ben kezdődtek meg, amikor felszínre kerültek az első gigantikus, akár 20 tonna súlyt is elérő, T alakú, sírjelszerű építmények. Ezek a becslések szerint 11ezer évesek, azaz Stonehenge-et 6000 évvel, a gízai piramisokat pedig 7000 évvel előzték meg.

Forrás: Kisgyörgy Éva

Az ásatások egy labirintusszerű kőfal-komplexumot tártak fel, amely négy rituális teret ölel körül egy dombtető közelében lévő mélyedésben. E rituális körök mindegyikét egy-egy pár karcsú, T alakú kő uralja, amelyeket egy tucatnyi hasonló, kisebb kő vesz körül. E kőoszlopok közül soknak a felületét állatfaragványok borítják: skorpiók, kígyók, oroszlánok, rókák, vadkanok. Az oszlopokba vésett állatmotívumok mind arra utalnak, hogy az állatok rendkívül fontosak voltak a hitvilág számára, és egyes régészek úgy vélik, hogy a további ásatások tömeges állattemetkezéseket tárnak majd fel.

Ma már elfogadott nézet, hogy Göbekli Tepe a legkorábbi ismert templomegyüttes, ahova Mezopotámia minden tájáról zarándokok érkeztek. Göbekli Tepe felfedezése előtt minden történelemkönyv azt írta, hogy a letelepedett életre való áttérés a földművelés és az állattenyésztés megjelenésével történt.

A feltárást végző német régész, Klaus Schmidt professzor szerint a vadászó és gyűjtögető közösségek egy ilyen hatalmas komplexumot csak úgy tudtak felépíteni, ha ellátásukat kiegészítették gabonafélékkel. Az elegendő élelem megszerzésének szükségessége vezethetett a vadon termő gabonafélék intenzív termesztéséhez és az első háziasított fajták létrehozásához.

Forrás: Kisgyörgy Éva

Az ismeretterjesztő kisfilm üzenete, hogy Göbekli Tepe feltárásával megfordult az ok-okozati sorrend, azaz nem a mezőgazdaság megjelenése okozta a települések kialakulását, hanem egy nagyobb embercsoport együttléte váltotta ki a gabonák háziasítását. A mai tudásunk szerint nem volt állandó település a környéken (mivel nincsenek nyomai lakóházaknak vagy gazdasági épületeknek), hanem Göbekli Tepe egy szakrális központ lehetett, ahol az emberek bizonyos időközönként összegyűltek. A helyszín a leletek korán kívül épp azért lett a világörökség része, mert alapvetően változtatta meg a történelem előtti társadalmakról alkotott képünket.

Göbekli Tepe területének még csak mintegy 5-10%-át tárták fel, így még sok izgalmas titkot rejthet.

A rommező látogatása után Sanliurfa városába is ellátogattam, ugyanis az itteni régészeti múzeumban testközelből nézhettem meg a híres T alakú kőoszlopokat és állatfaragásokat. A hatalmas oszlopok mellé állva sokkal jobban érzékeltem a méretüket és még inkább elcsodálkoztam, hogy tudták azokat mozgatni tizenegyezer éve. Ugyancsak mellbevágó közelről megfigyelni állatfaragványokat, melyek igencsak magas fokú művészi és technikai tudásról árulkodnak.

Ez volt az olasz futball legsötétebb napja

Ez volt az olasz futball legsötétebb napja

A Torino labdarúgócsapatának 1949-es katasztrófájában a holokausztot túlélő magyar edzőlegenda, Egri-Erbstein Ernő is életét vesztette.

Ókori mezopotámiai kincsek mutatkoznak be Budapesten

Ókori mezopotámiai kincsek mutatkoznak be Budapesten

Számos lenyűgöző tárgyat lehet megtekinteni a Szépművészeti Múzeum időszakos kiállításán.

Értékes leletegyüttest tártak fel a Bükkben

Értékes leletegyüttest tártak fel a Bükkben

A tárgyak egy egykor virágzó, majd évezredekkel ezelőtt elpusztított településről származnak.

175 év után azonosították az elátkozott expedíció egyik áldozatát

175 év után azonosították az elátkozott expedíció egyik áldozatát

James Fitzjames a sarkvidéken halt meg, a jelek alapján társai fogyasztottak a húsából.

Európa egyik legnagyobb őskori településén végeztek feltárást

Európa egyik legnagyobb őskori településén végeztek feltárást

Az újkőkori, megerődített település több ezer évvel ezelőtt volt lakott.

National Geographic 2024. szeptemberi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

15 900 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket