Feltárultak egy ókori templom eredeti színei
A kutatók az edfui Hórusz-templomban végeztek restaurálási munkát.
Sikerült helyreállítani az edfui Hórusz-templom belső faragványainak eredeti színeit – számol be a Heritage Daily. A szentély egyike volt a Ptolemaiosz-dinasztia idején épült számos templomnak, amelyet a Nílus nyugati partján fekvő Edfuban emeltek. Az építkezést III. Ptolemaiosz Euergetész uralkodása alatt kezdték el (i. e. 246-222), és i. e. 57-ben fejezték be XII. Ptolemaiosz Auletész idején.
A Hórusznak szentelt templom belső falain gyönyörű feliratok és faragványok találhatók, amelyek értékes betekintést nyújtanak az egyiptológusoknak a hellenisztikus korszak nyelvébe, mitológiájába és vallásába. I. Theodosius római császár pogányüldözését és 391-ben kiadott, a nem keresztény vallásgyakorlatot betiltó rendeletét követően az edfui templom vallási funkciója megszűnt, és a faragott domborművek egy részét a keresztények lerombolták.
Az egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Tanács és a Würtsburgi Egyetem közös missziójának részeként a szakértők számos faragványt restauráltak, hogy a festett színeket eredeti állapotukban mutassák be.
A belső szentély mennyezetét és falait érintő projekt során színes tájképeket és a papok démotikus karakterekkel írt szövegeit is feltárták, emellett a királyi ékszerek és jelvények faragványain használt aranyozás nyomai, valamint az ókori egyiptomi panteon istenei is láthatóvá váltak.
„A csapat eltávolította a felületekre tapadt szennyeződéseket, madárürüléket, földet és csigákat, valamint a sók felhalmozódását, aminek eredményeképpen pedig megjelentek a kiemelkedő faragványokat borító eredeti színek maradványai” – mondta Ahmed Abdul Nabi, a projekt felügyelője.