Viking ezüstkincseket találtak
A tárgyakat egy konfliktus idején rejthették el eredeti tulajdonosai.
A Stavangeri Egyetem Régészeti Múzeumának munkatársai viking kincsekre bukkantak a norvégiai Hjelmeland településen – számol be a Heritage Daily. Az ásatásokat egy új mezőgazdasági út építésének előkészítéseként végezték el, a feltárás során pedig egy viking tanya maradványai kerültek elő. A helyszín az emberek és állatok lakhelyéül szolgáló építményekből áll.
A területen számos háztartási és mezőgazdasági tárgyat találtak, köztük késpengéket, szegecseket és csiszolóköveket. Mari Krogstad Samuelsen és Ola Tengesdal Lygre egy rabszolgák elhelyezésére használt lakóház feltárását végezték, amikor 20 centiméter mélységben csavart drótnak tűnő tárgyakra lettek figyelmesek.
Mint kiderült, a négy lelet valójában egy-egy ezüst karkötő volt, amelyeket egyedi díszítőelemekkel láttak el.
Volker Demuth, a Stavangeri Egyetem Régészeti Múzeumának szakembere és a projekt vezetője szerint egyedülálló felfedezésről van szó, nagyon ritkán kerülnek elő hasonló leletek pontosan ott, ahol eredetileg elhelyezték őket. „Az ilyen értékes tárgyakat szántott földeken fedezik fel, ahol egy-egy lelet teljesen elkeveredett az eredeti környezetéből” – tette hozzá.
A karkötők a 9. századból származhatnak, és hasonlóságot mutatnak a 18. században Hjelmelandban talált ezüst nyakláncokkal. A 9. században Norvégia területén nem működtek ezüstbányák, így az értékes alapanyagot kereskedelem útján, ajándékként és zsákmányként hozták be.
Az egykori tanyán égés nyomait is észlelték, ami tűzvészre utal. Elképzelhető, hogy a helyszín egy konfliktus során pusztult el, a korabeliek pedig ekkor elrejtették értékeiket.