Elsüllyedt, ókori templomot tártak fel
A nabateus templom meglepő helyen, egy olaszországi romvárosnál található.
2023-ban kutatók egy csoportja az olaszországi Pozzuoliban fekvő Puteoli ókori kikötőjének búvárrégészeti vizsgálata során egy nabateus templom romjaira bukkant – számol be a Heritage Daily. A felfedezést a közelmúltban ismertették részletesen egy tanulmányban.
Puteoli az i. e. 6. század közepén jött létre görög kolóniaként, Dicaearchia néven. Campania római meghódítása után, a szamniták ellen vívott első háborút követően Dicaearchia a Római Köztársasághoz került, amely később megalapította Puteolit.
A település a későbbiekben Róma egyik legfontosabb kereskedelmi csomópontjává vált, a római világ minden tájáról érkeztek ide áruk. Puteoli a Flegrei-mezőkön, egy aktív vulkanikus területen fekszik, a helyi aktivitás idővel megemelte, illetve lesüllyesztette a félsziget geológiai rétegeit, ennek következtében pedig Puteoli egyes részei víz alá kerültek.
A szakértők a közelmúltban nemcsak feltérképezték, hanem rekonstruálták is az elsüllyedt templomot.
Ez az egyetlen olyan templom, amely a Nabateus Királyságon kívül található, az az Eufrátesztől a Vörös-tengerig terjedő egykori állam egy időben Róma szövetségese volt.
A fotogrammetriai felmérésből kiderült, hogy az építmény téglalap alaprajzú volt, és két, észak felé néző bejáratú teremmel rendelkezett. Ezek azon belső területhez kapcsolódtak, ahol az idegenek kereskedhettek a településen.
Az egyik szobában két, fehér márványból készült oltárt és egy asztalt találtak, míg a másikban márványborítást fedeztek fel. A márványon Dusárára utaló latin feliratot találtak, ő volt a nabateusok főistene.
A templom jelenléte megerősíti, hogy a nabateusok is részt vettek a puteoli kereskedelemben. A templom felépítése minden bizonnyal a helyi közösség beilleszkedését segítette.