Kelta sírkamrát találtak a Duna közelében
A kutatók szerint a nyughely egy előkelő személy számára készült.
A Stuttgarti Tartományi Tanács Műemlékvédelmi Hivatalának (LAD) csapata vaskori kamrasírra bukkant Riedlingen közelében, a Duna síkságán – számol be a Heritage Daily. A nyughely egy monumentális sírhalom közepén található, amely eredetileg 6 méter magas és 65 méter átmérőjű volt. A kutatók szerint a nyughely az i. e. 620 és 450 között a térségben élő kelták egyik előkelőjének készült.
„Az újonnan felfedezett sírkamra gazdag műemléki tájunk kiemelkedő bizonyítéka. Kialakulása után 2600 évvel még mindig teljesen ép” – mondta Andrea Lindlohr, a baden-württembergi regionális fejlesztési és lakásügyi minisztérium államtitkára.
A halom feltárása során egy tömör tölgyfából épült, a felszín alatt 70 centiméteres mélységben lévő kamrát találtak.
A lelet különleges, mivel a fa megfelelő környezet nélkül legfeljebb néhány évtizedig marad fenn.
A kamra körülbelül 3,40 méter széles és 4,05 méter hosszú, és nagyjából észak-déli irányú. Falait három, függőlegesen elhelyezett tölgyfa deszka alkotja, amelyek a sarkoknál egymásba vannak illesztve. A falak magassága mintegy 1 méter lehetett, és egy középen húzódó keresztgerendát tartottak, amely az azóta beomlott. A faanyagokat egyelőre nem datálták, egy, a helyszínen talált fa ásó elemzése alapján azonban a lelőhely i. e. 585 körülről származhat.
A kutatók két, ősi sírrablók által kialakított alagutat is feltártak. A fosztogatók a fémből és más értékes anyagokból álló sírmellékeket vihették magukkal, a nyughelyben mára csak kerámiák és bronzszögek maradtak, utóbbiak egy szekér részei lehettek.
Az egyelőre nem tisztázott, hogy a sírból előkerült csontváz férfitól vagy nőtől származik-e. Az előzetes antropológiai vizsgálat alapján egy 15-20 éves korában elhunyt, 160-168 centiméter magas személyről van szó.