Több ezer éves fegyvereket találtak egy barlang mélyén
A jelek alapján a helyszínt évezredeken át látogatták az emberek.
4000 éves, rézből készült tőrt találtak egy olaszországi barlangban – számol be a The Independent. A felfedezés segíthet jobban megérteni a rézkori Európa változásait.
A ritka, levél formájú, 10 centiméteres hosszt sem elérő tárgyat az északkelet-olaszországi Tina Jama-barlangban tárták fel.
A helyszínen az i. e. 3. évezred második felére datált kerámiatöredékek és kőtárgyak is előkerültek, a leletek kulcsfontosságúak a térség korabeli technológiai, kulturális és társadalmi átalakulásainak megértésében.
A tőr felfedezése önmagában is értékes, megtalálása ráadásul a barlang használatával kapcsolatban is kérdéseket vet fel. A helyszínen több évtizednyi szünet után a közelmúltban indultak meg ismét az ásatások, Federico Bernardini, a projekt vezetője szerint a cél az Adria északkeleti régióinak kései prehisztorikus történetének tisztázása.
A kutatók egy kőlapokból és kőtömbökből álló struktúrát is feltártak, amelyet valószínűleg a barlang bejáratának lezárására használtak i. e. 2000 és i. e. 1500 között. A struktúra rendeltetése továbbra is rejtély, a kutatók a helyi koponyatöredékek alapján mindenesetre azt gyanítják, hogy temetkezési rítusokhoz kapcsolódott, de az sem kizárható, hogy csak a széltől védte az üreg belsejét.
A barlangban talált kerámiaanyagok és egy tűzhely jelenléte arra utal, hogy ebben az időszakban a barlangot a mai Horvátországhoz közeli dalmát területtel szoros kapcsolatot fenntartó csoportok látogatták. A réztőrhöz hasonló leletet Olaszországban még nem találtak, ám Szlovéniában már előkerültek ilyen tárgyak.
A barlangban kőből készült nyílhegyekre, pengékre és baltákra is bukkantak, de héjból létrehozott díszeket is felfedeztek. Egy obszidiántárgy is előkerült, ez valószínűleg Dél-Olaszországból vagy Közép-Európából származik. Mivel több lelet más-más korból származik, a barlangot feltételezhetően évezredeken át látogatták az emberek.