Különleges, négyezer éves sírt tártak fel Egyiptomban
A temetkezési helyen 11 ember maradványait, valamint számos káprázatos ékszert találtak.
Mintegy 4000 éves sírra bukkantak az egyiptomi Luxorban a South Asasif Conservation Project nevű szervezet kutatói. Az építmény az ókori Középbirodalom korából származik, ami nagy jelentőségűvé teszi, hiszen ez az első ebből az időszakból való temetkezési hely, amelyet a térségben találtak.
A sírba összesen 11 halottat temettek el, nőket, férfiakat és gyermekeket is. A szakértők úgy gondolják, hogy a nyughelyet egy család használhatta, generációkon át.
A történelem során fellépő áradások jelentősen megrongálták a sírt: a víz elpusztította többek között fakoporsókat és a mumifikáláshoz használt vászon anyagot is, ám az ellenállóbb leletek meglehetősen jó állapotban maradtak fenn.
Az elhunytak csontjai mellett a kutatók számos pompás ékszerre is rátaláltak, köztük nyakláncokra, karkötőkre, drágakövekből készített gyöngyövekre, szkarabeuszokat ábrázoló gyűrűkre, valamint különböző alakokat megjelenítő amulettekre.
Az egyik legkáprázatosabb lelet egy 30 ametisztgyöngyből alkotott nyakék, amelynek közepén egy Bát, vagyis az egyiptomi mitológiában emberfejű madárként szemléltetett lelket ábrázoló amulett található.
Az ékszerek mellett két rézből, illetve rézötvözetből készült tükör is előkerült, amelyeknek elegánsan faragott, elefántcsont nyelük volt. Fontos felfedezésként tartanak számon egy zománcbevonatos kerámiából készült termékenységi szobrocskát. A figurát nagyon részletesen alkották meg, kézzel festett arca és ékszerei vannak, fején pedig számos lyuk látható, amelyekbe egykor sárgyöngyöket erősíthettek, így hajat formázva neki.
A leletek túlnyomó többségét női elhunytaknál találták meg, a gyermekek és az egyik férfi körül egyáltalán nem voltak temetkezési tárgyak. Az ékszerek tipológiai jellegzetességeinek köszönhetően a régészek meg tudták határozni, hogy a sírt a XII. dinasztia idején kezdték el használni, de még a XIII. dinasztia elején is temettek el oda halottat.
A szakértők szerint a sírhely jóval többet ad, mint gyönyörű ékszereket, ugyanis számos korábban ismeretlen információra is fényt derít a Középbirodalom temetkezési szokásaival és rítusaival kapcsolatban.