Kincsekkel együtt temették el a középkori nőt
A kutatók egy, a frank korra datálható temetőt tártak fel Németországban.
2017 és 2021 között a Türingiai Műemlékvédelmi és Régészeti Hivatal (TLDA) ásatásokat végzett a közép-németországi Kölleda településen – számol be a Heritage Daily. A kutatók egy nagy kiterjedésű települést tártak itt fel, amely az i. e. 4. évezredtől az i. sz. 7. századig volt lakott. A településen belül 17 temetkezést találtak az i. sz. 6. és 7. századból, abból az időszakból, amikor az egykori Türingiai Királyság a Frank Birodalom részévé vált.
A sírokat fakamrákban alakították ki, amelyek tele voltak sírmellékekkel, például kiváló minőségű fegyverekkel, ékszerekkel, luxusüvegekkel és ritka bronzedényekkel, amelyek valószínűleg a Földközi-tenger keleti részéről származnak. A TLDA szerint a temetkezések gazdagsága azt jelzi, hogy az elhunytak a frank társadalom magas rangú tagjai voltak, 11 halottat lefejezett lovak maradványai mellé helyeztek el.
A temetkezési helytől délre egy nagyméretű, kapcsolódó Meroving-kori, 1300 éves település fekszik, amely mintegy 70 építményből áll. Közép-Németországban eddig csak néhány hasonló korú települést fedeztek fel.
Az egyik, kétkamrás sír különösen érdekes, a nyughelyet a szakértők egyetlen tömbben bontották ki. A sír egy 25-30 éves korában elhunyt nő maradványait őrizte, akit a régészek Kölleda asszonyának neveztek el.
Teste mellett ételáldozatokat és személyes tárgyakat, köztük arany- és ezüstékszereket, valamint egy bonyolultan megmunkált bronztálat raktak.
A lelőhelyről előkerült tárgyak arról árulkodnak, hogy a helyi elit kulturális kapcsolatai messzire, Közép-Itáliáig és a Földközi-tenger térségéig nyúltak.