Ferenc, Olívia2024. december 03., kedd
Kultúra

Sírok rejtőznek a Kálvin tér alatt

2024.11.19.Sarusi István
National Geographic Magyarország

Rengeteg olyan pontja van egy városnak a felszíne felett és alatt, amely ha hagyjuk, mesél.

Szombat hajnali nyugalom a Kálvin téren.
Forrás: Sarusi István

Távol a belvárosi nyüzsgéstől

Nem csupán közlekedési céllal – a metróállomások valamelyikéhez – lehet a mélybe ereszkedni Budapest egyik legismertebb pontján, a Kálvin téren, hanem elhunytakról való megemlékezés szándékával is. Novemberben ez tradíció, ezért mi is így döntöttünk.

De maradjunk még a felszínen, sőt, Millisits Máté, művelődéstörténész azt javasolja: kezdjük a visszatekintést inkább a Fiumei úti sírkertben. Némi történeti előzményként megjegyzendő, a templomok közelébe való temetkezés nem Szent István templomépítő törekvéseivel, hanem sokkal inkább Szent László (1040-1095) uralkodása alatt válik gyakorlattá. Majd évszázadokkal később Mária Terézia (1717-1780), Habsburg császárnő és magyar királynő higiéniai okok miatt adott ki a temetkezéseket szabályozó pátenseket, azaz uralkodói rendeleteket.

Ezek segítségével az uralkodónő igyekezett visszaszorítani, de részben tiltani is a templomok körüli temetkezéseket, így tehát például a magas talajvíz miatt a kriptákba való temetkezést. Ehelyett felekezeti, majd Mária Terézia fia, II. József (1741-1790) idején már felekezetfüggetlen városi temetők kialakítása felé tolódott el a hangsúly, ám egészen 1868-ig, a templomok alá történő temetkezések tiltásáig a Kálvin téri kripta utolsóként töltötte be funkcióját, temetkezési helyet biztosítva a református egyházközösséget támogató pesti polgárságnak.

Szinte már semmi nem emlékeztet az egykori Széna vásártérre a mai Kálvin tér látképében, noha hajdanán talán a nyüzsgés is hasonló lehetett a napjainkban, a délutáni csúcsforgalom idején megszokotthoz.
Forrás: Sarusi István

Mégis, ma már nem mindenki nyugszik ott, akit egykoron a kriptába helyeztek végső nyugalomra. Közülük az egyik legkiemelkedőbb személyiség Hermina (1797-1817), József nádor (1776-1847) felesége, aki 1817. szeptember 14-én, ikergyermekei születése közben, húsz esztendős korában hunyt el. Holtestét 1817. szeptember 20-án az épülő templom falai alatt kialakított sírboltba helyezték át.

Mivel hosszú évekig ezt a helyiséget nem tudták biztonságosan ajtóval zárni, József nádor katonákkal őriztette elhunyt felesége sírját. Miután az 1838-as árvíz betört a kriptába, férjének rendelkezésére a nádorné hamvai átkerültek a budavári Nádori kriptába.

Báthroy Gábor (1755-1842), az akkori püspök-lelkész a nagy árvíz után az első, akit ismét a kriptában helyeztek örök nyugalomra. Viszont utódja, Török Pál (1808-1883) eleve a – mai köznapi szóhasználatban Kerepesi úti temetőként illetett – sírkertben kapott nyughelyet.

Ennek mikéntjéről így vélekedik a szakértő: „Nem hiszem, hogy eltemetésére ne kapott volna engedélyt a református egyházközség Pest városától, hiszen akkor a Pesti Református Egyház egyet jelentett a Kálvin térrel, ám addigra az ízlés megváltozik: fontossá válik a nemzet temetőjében való nyughelybirtoklás.

Így a kripta kötött méreteit többek között az akkortájt kialakuló, ma 34-essel jelzett művészparcella hivatott feloldani.

Itt az elsők között kapott helyet Török Pál impozáns síremléke – a maga hagyományos 19. század végi formájában a legnagyobb. Később a szobrokkal ékített síremlékek már túlnőttek rajta.”

Török Pál (1808-1883) református lelkész, püspök és Székács József (1809-1876) Deák téri evangélikus lelkész, püspökök egymás mellett nyugszanak a Fiumei úti sírkert 34-es parcellájában.
Forrás: Sarusi István

De kanyarodjunk vissza eredeti gondolatmenetünkhöz! Másik esetben pedig Wesselényi Miklóst (1796-1850), illetve a fiatalon elhalálozott leányát, Wesselényi Helénát 1850-ben temették el ideiglenesen a templom alatti kriptába. Következő évben, a politikai viszonyok kedvezőbbre fordulása miatt, tehát 1851-ben adódott lehetőség, hogy a végleges nyughelyükre a Wesselényi család mauzóleumába, a mai Románia területén lévő szilágsági Zsibóra átszállítsák őket.

„Egy kivételes esetben nem elvittek a Kálvin téri kriptából, hanem éppen innen, a Fiumei úti sírkertből hoztak hamvakat a Kálvin térre. Petri Elek (1852-1921) lelkész és református püspök hamvai a kommunista diktatúra rendelkezései, azaz a püspök addigi nyughelyének teret adó temetői parcella kényszerű felszámolása miatt kerültek a Kálvin térre” – világít rá az összefüggésre Millistis Máté. Mint hozzáteszi: bár ő volt az eddigi utolsó, akit a tiltás után a kriptába temettek, de a művelődéstörténész fenntartja annak lehetőségét, hogy az egyházközség döntése nyomán a 21. században is kerüljenek elhunytak a templom alatti kriptába.

Hátrányból előny

Térben és időben is térjünk vissza az 1816 és 1830 között, magyar klasszicista stílusban felépített templomhoz. Sajnos nemcsak az 1838-as nagy árvíz, hanem a második világháború és az 1956-os forradalom és szabadságharc dúlása is mély nyomot hagytak az épületen, ahogyan a tíz éve befejeződött metróépítés sem kímélte e templomot.

Hétköznap esti forgatag a magasból.
Forrás: Sarusi István

Annak ellenére, hogy statikai problémák léptek fel, a legutolsó felújításnak tulajdonképpeni ráadás előnye, hogy a síremlékek megmozgatása során 2013-ban három esetben adódott lehetőség DNS-minta vételére. „A vizsgálat különösen gróf Zichy Manóné Charlotte Strachan 1851.november 12-én végrehajtott öngyilkosságához használt méreg kimutathatóságára irányult.

Sajnos azonban 173 év távlatából nem találtak szermaradványt, ami egyértelműsíthetné a teóriát.

A grófné vörösréz koporsóját a kriptában olyan sírüregbe helyezték, amelyet felirat nélküli zárókővel láttak el. A rézkoporsó, egy kisebb fából készítettet rejtett magában, amelyben a grófné testére egy fém kapszulát helyeztek. Az egy méter nagyságú henger a hölgy belső szerveinek őrzésére szolgált” – tudjuk meg Millists Mátétól.

A szakember folytatja: nem mindig jutott megkülönböztetett szerep a kriptának, ugyanis Görzsönyi Vargha Zoltán szerint az 1890-es években szenes pincének használták a kegyeleti célokra épített helyiséget. Később a 20. században a nagyközönség elől mindvégig elzárva maradt ez az épületrész. Talán ennek is köszönhető, hogy többé-kevésbé átvészelte a nehéz időszakokat.

Petri Elek síremléke, akit eddig utolsóként temettek el a kriptában.
Forrás: Sarusi István

A 18. század végén, az egykori pesti városfalon – a mai Kiskörúton – kívüli terület adott helyet a Széna vásártérnek (ma Kálvin tér), amely során a ferencvárosi oldal benépesült. Ennek nyomán a helyiek 1792-ben I. Ferenc magyar királyhoz (1768-1835) fordultak, hogy Pest többi városrészéhez hasonlóan, e környéket is egy Habsburg uralkodó után, pontosabban róla nevezzék el. Az uralkodó 1792. december 4-én írt levelében hagyta jóvá a kérést, így kapta a Dél-Pest kapujának számító IX. kerület a Ferencváros nevet.

„Ferencváros a 19. század közepétől több területen indult fejlődésnek, mivel az élelmiszeriparhoz kapcsolódó gyárak telepedtek meg itt, amelyek közül a Reök es a Vidats gépgyár volt a legjelentősebb. A Duna folyam közelében a magyar malomipar legfontosabb gabonaőrlő üzemei létesültek. Az élelmiszeripar-raktározás monumentális csarnokai épültek meg, amelyek közül a legismertebb volt az 1872-ben felépített Közvágóhíd. Az iparosodás magával hozta az ott dolgozó munkásréteg letelepedését a gyárak vonzáskörzetében” – áll Millisits Máté Ferencváros egyháztörténete dióhéjban című írásában.

21 fotó megtekintése
Az emberi evolúció fontos mérföldkövét azonosították

Az emberi evolúció fontos mérföldkövét azonosították

A szakértők egy spanyolországi lelőhely kőeszközeit elemezték.

Ellopott aranykincseket sikerült visszaszerezni

Ellopott aranykincseket sikerült visszaszerezni

A 18. századi érmék egy spanyol flottához kötődnek.

Ősi kincset rejtett egy dániai mocsár

Ősi kincset rejtett egy dániai mocsár

A bronzkori kardot és más leleteket rituális áldozatként helyezték el több ezer éve.

Konkvisztádorok által használt puskát találtak

Konkvisztádorok által használt puskát találtak

A közel 500 éves lelet a legkorábbi lőfegyver, amelyet az Egyesült Államokban valaha feltártak.

Képeken Torino föld alatti világa

Képeken Torino föld alatti világa

Az Augustus császár idejéből fennmaradt építészeti emlékektől az ókeresztény kriptákon és a Savoyai-ház alagút-hadviselésének nyomait őrző járatokon át a második világháborús óvóhelyekig számtalan érdekességet rejt Torino föld alatti világa.

National Geographic 2024. novemberi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

15 900 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlapNational Geographic 2024. novemberi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket