Paulina, Tamás2025. június 22., vasárnap
Kultúra

Képeken Torino föld alatti világa

2024.12.01.Sáfár Zsófia
National Geographic Magyarország

Az Augustus császár idejéből fennmaradt építészeti emlékektől az ókeresztény kriptákon és a Savoyai-ház alagút-hadviselésének nyomait őrző járatokon át a második világháborús óvóhelyekig számtalan érdekességet rejt Torino föld alatti világa.

Az egykori Megváltó-templom régészeti területe 2008 óta ad otthont a Torinói Egyházmegyei Múzeumnak.
Forrás: Sáfár Zsófia

A rejtélyes torinói lepelről, autóipari innovációjáról, nyüzsgő kulturális életéről, a Juventusról és a Granatáról, impozáns épületeiről, vagy éppen világhírű csokoládéiról, vermutjáról és kávéjáról nevezetes Torinót a hagyományos városnéző sétákon túl egy „mélyebb” útvonalon is érdemes feltérképezni. A díszes barokk paloták, templomok és terebélyes piazzák alatt feltárt járatok és leletek ugyanis egy kétezer évet átölelő időutazásra hívják a történelem – és a városi legendák – kedvelőit.

Az ókori római színház és egy tekintélyes antik gyűjtemény

Torino szívében, a Királyi Palota impozáns épületei mellett sétálva az egykori Augusta Taurinorum északi városkapujának romjai tárulnak elénk. Ennek a kapunak (Porta Palatina) a közvetlen szomszédságában épült az időszámítás kezdete körül a város első színháza, amely mintegy 2200 néző befogadására volt alkalmas.

A teatro romanót, amely a maga idejében a földfelszínen helyezkedett el, az idők során maguk alá temették a város újabb rétegei. A színházat a 4. század végén kezdték el lebontani, a kőtörmeléket pedig Augusta Taurinorum első székesegyházának megépítéséhez használták. Az ókori színházból fennmaradt romok 1899-ben, a torinói királyi palota új szárnyának építése során kerültek napvilágra. A Savoyaiak gondoskodtak a műemléki értékű romok megóvásáról és részleges helyreállításáról.

A Torinói Királyi Múzeumok (Musei Reali), amelynek a tekintélyes antik gyűjtemény is része, Európa egyik legnagyobb és legsokszínűbb múzeumegyüttese. Eredete 1563-ra nyúlik vissza, amikor Savoyai Emánuel Filibert a hercegség székhelyét Chambéryből Torinóba helyezte át, és kezdetét vette egy nagy városátalakítás, valamint a dinasztikus gyűjtemények gyarapítása.

Az 1990-es évek elején, a San Giacomo lakótömbben – az egykori északi városfal mentén – végzett ásatások során egy i.sz. 1. században épült nemesi rezidencia (domus romana) mozaikpadlóval burkolt termeinek maradványai kerültek elő. A restaurált mozaikokat a Torinói Régészeti Múzeum alagsori gyűjteménye őrzi.

7 fotó

Feltehetően egy kereskedelmi célra szolgáló középület részét képezték azok a mozaikok, amelyeket 2017-ben, az egykori Ágoston-rendi kolostor felújítási munkálatai során fedeztek fel a via delle Orfane és a via Santa Chiara találkozásánál. Az itt talált sírleletek arról tanúskodnak, hogy az 1. és 3. század között épült domus a kereszténység megjelenésétől temetőként funkcionált.

Egymásra épülő szent helyek

A torinói lepel néven híressé vált katolikus ereklye mellett – amely a legenda szerint Názáreti Jézus halotti gyolcsa – gazdag régészeti lelőhellyel is büszkélkedhet a Keresztelő Szent János-bazilika. A székesegyház alatt feltárt ókori, valamint kora és késő középkori leletek pogány és vallásos temetkezési szokásokról, illetve a kereszténység fokozatos térhódításáról mesélnek.

A bazilika helyén egykor egy három templomból álló ókeresztény komplexum állt, amelyek közül a Megváltó-templomot a 4. században, Augusta Taurinorum első püspökének, Szent Maximosz irányításával emelték.

Az 5. században a Keresztelő Szent János-templommal, a 6. század folyamán pedig egy Mária-templommal bővült Torino első székesegyháza.

A 10. és 15. század között több ízben felújított épületegyüttest 1491-ben bontották le, miután Savoyai Károly herceg elrendelte egy új, reneszánsz stílusú katedrális megépítését.

A Torinói Egyházmegyei Múzeum néhány hónapja tárta a nyilvánosság elé ezt a késő 12. századi, 54 négyzetméteres padlómozaikot, amelyet az egykori Megváltó-templom középső hajójának presbitériumában fedeztek fel, és amely a középkori művészet két fő témáját ötvözi: a Világ térképét és Fortuna kerekét – óceánokkal, szigetekkel, szelekkel, valamint körkörösen elhelyezkedő mitológiai alakokkal és állatokkal, amelyek a világ egyes területeit és azok lakóit ábrázolják. Középen Fortuna, a szerencse és a sors istennője. A mozaik részben fennmaradt felirata szerint Fortuna kereke arra invitál, hogy merengjünk el az élet mulandóságán és a sors kiszámíthatatlanságán.

A torinói Szent Maximosz emeltette azt a templomot is – egy pogány kultuszhely maradványai fölé –, amelynek helyén ma a barokk stílusban épült Santuario della Madonna Consolata Mária-kegyhely áll. Az ókeresztény templomot, amelyben egy Szűz Mária-mellékoltár is helyet kapott, a 10. századtól bencés rendi, majd később ciszterci szerzetesek lakták.

A Mária-kultusz elterjedésével és a jelenések, látomások, csodás gyógyulások sokasodásával (egy legenda szerint a 12. században egy vak zarándok a templom Mária-oltára előtt imádkozva visszanyerte látását) a kisbazilika Mária-szentéllyé vált. Jelenlegi barokk arculatát a 17. és 18. század alatt, a Savoyaiak kezdeményezésére kapta.

A Vigasztaló Szűz Mária-szentély alatt rejtőző kripták az újkorban a torinói nemesek és Mária oblátusainak sírhelyéül szolgáltak. A 19. század elején, amikor a Liguori Szent Alfonz reguláját követő redemptorista szerzetesek szolgáltak a templomban, sok pap ragaszkodott ahhoz, hogy a Szűz Mária iránti mély odaadása jeléül az épület falain belül helyezzék őt örök nyugalomra. Az alagsorban sorakozó kripták és relikviák maradandó emléket állítanak a Consolata életében és a Mária-tisztelet fenntartásában központi szerepet játszó papoknak.

10 fotó

Csakúgy, mint az arisztokraták, az egyházi szereplők is használtak föld alatti járatokat az észrevétlen és biztonságos közlekedés jegyében. Részben történelmi források, részben városi legendák szerint Torino középkori alagútjai – amelyeknek egy-egy szakasza máig fennmaradt – fontos vallási és közigazgatási épületeket is összekötöttek; például a Santuario della Madonna Consolatát a torinói inkvizíció székhelyével, a Szent Domonkos-templommal.

Számtalan mendemonda övezi a Királyi Palota és a Palazzo Madama alatt épült járatokat és éléskamrákat is; állítólag nemcsak titkos társaságok gyülekezőhelyéül szolgáltak, de az alkímiáért rajongó Savoyaiak aranycsinálói is ezekben az eldugott helyiségekben elmélkedtek és kísérleteztek.

Élelemtartósítás és hadviselés

Torino központi piaca – amelyet Európa legnagyobb szabadtéri piacai között tartanak számon – hatalmas kínálata és forgataga mellett egy föld alatti meglepetést is tartogat a látogatók számára: a Savoyaiak egyik, 18. században épült jégvermét.

Akkoriban a sóhoz hasonlóan a jég is becses árucikknek számított, amelyet az élelmiszerek és gyógykészítmények élettartamának elnyújtása céljából használtak. A téli hónapokban a munkások hatalmas tömbökben szállították a jeget a Susa-völgyből a városba.

A jégtömböket nedves jutával, szalmával és fűrészporral betakarva ezekben a föld alatti vermekben tárolták. A megfelelő hőszigetelésnek és a kamrák speciális kialakításának köszönhetően a jég a hűvösebb tavaszi hónapokon át egészen nyárig kitartott és hatékony megoldást nyújtott az élelmiszerek frissen tartásához.

Háborús hőstettek elevenednek meg a Pietro Micca Múzeum falai között, ahol vezetett túrák keretében a Torinói Citadella egykor kiterjedt alagúthálózatának egy-egy szakaszát is be lehet járni.

A Torinói Citadella egy ötszögletű, kiterjedt alagút- és ellenakna-hálózattal rendelkező erődítmény volt, amelyet 1564-ben kezdtek el építeni Emánuel Filibert savoyai herceg megrendelésére. A város délnyugati részén álló erőd legnagyobb próbája a spanyol örökösödési háború idején (1701–1714), egész pontosan 1706 májusában érkezett el, amikor a francia és spanyol csapatok több mint negyvenezer katonával próbálták bevenni Torinót, hogy hatalmat szerezzenek Észak-Olaszország fölött.

A négy hónapon át tartó intenzív harcoknak végül a Savoyai Jenő herceg vezette felmentő sereg beavatkozása vetett véget.

Az elszánt védők harcmodorának, kitartó ellenállásának és az alagútrendszerben végrehajtott szabotázsakcióinak köszönhetően azonban az ellenséges erők már az ostrom kezdetétől súlyos veszteségeket szenvedtek.

Torino ostromának egyik ünnepelt hőse egy fiatal katona, Pietro Micca volt, aki életével fizetett azért, hogy megakadályozza a francia csapatok benyomulását az alagúthálózat alsó szintjére. A feljegyzések szerint 1706. augusztus 29-éről 30-ára virradó éjjel egy francia gránátosokból álló osztag elérte az alagútrendszer felső szintjének fő járatát, ahol megpróbálták betörni az alsó járatokhoz vezető kaput.

Ennek a kapunak a másik oldalán őrködött Pietro Micca, aki hallva az ellenség közeledését, meggyújtott egy húsz kilogrammnyi lőporhoz rögzített kanócot, de nem volt elég ideje, hogy biztonságos távolságba kerüljön a robbanószertől. Amint a lépcső aljához ért, a robbanás ereje felkapta és negyven méterre repítette a katonát. A lépcső fölött, amelyet csak 1958-ban, Guido Amoretti gyalogsági tábornok és hadtörténész kutatásai nyomán fedeztek fel újra, ma is láthatók Pietro Micca robbantásának nyomai.

Torino több tucat második világháborús légvédelmi óvóhelye közül az egyik legnagyobb a ma már múzeumként működő Carcere Le Nuove börtön alatt található. Az 1870-ben épült „Új börtönben”, amely Torino legfontosabb büntetés-végrehajtási intézményeként üzemelt egészen 1986-ig, a második világháború idején a német erők és a fasiszta hatóságok a rezsimmel szembeszálló politikai üldözötteket, partizánokat és zsidókat tartottak fogva. A brutális vallatások és ártatlanok kivégzésének színteréül szolgált börtön a helyiek emlékezetében az elnyomás és ellenállás szimbólumává vált.

A Carcere Le Nuove börtön alatt, tizennyolc méter mélyen húzódó légvédelmi óvóhelyet az 1940-es évek elején építették, hogy megvédjék a börtön személyzetét, őreit és a rabokat a szövetséges hatalmak bombázásaitól. „A légoltalmi szirénák hangja számunkra a reményt jelentette.

Reménykedtünk benne, hogy a szövetséges hatalmak lebombázzák a börtönt, és valamelyikünknek sikerül megszöknie, holott nyilvánvaló volt, hogy ez nem fog megtörténni, hiszen a börtön tele volt a fasiszta rezsim ellenzőivel…

Az óvóhely sötétjében úgy próbáltuk kiengedni a feszültséget, hogy erőnk teljéből énekeltük a partizándalokat. Megható pillanatok voltak, amikor meghallottuk, hogy a betonfalak túloldalán raboskodó társaink is dalra fakadnak” – áll egy túlélő beszámolójában.

10 fotó

Kevésbé köztudott, hogy Leonardo da Vinci egyetlen fennmaradt önarcképét – sok más művével együtt – a Torinói Királyi Könyvtár alagsori páncéltermében őrzik. A hematitkrétával készült rajzot, amelyet 1839-ben vásároltak meg a Savoyaiak egy műgyűjtőtől, feltehetően néhány évvel a halála előtt rajzolta a polihisztor. A bökkenő csak az, hogy ezt a tárlatot időszakosan, általában húsvét és pünkösd között nyitják meg a nagyközönség számára.

Aki személyesen fedezné fel, mi mindent rejt Torino a felszín alatt, annak érdemes bejelentkeznie a Somewhere Tours & Events tematikus városnéző túráira.

Felhasznált irodalom:

www.museireali.beniculturali.it/en

www.museopietromicca.it/homepage

www.museolenuove.it

www.somewhere.it/en/product/underground-turin-walking-tour

Gyönyörű albán város található Szicílián

Gyönyörű albán város található Szicílián

„Hagyd a fegyvert. Vidd a cannolit!” – avagy az ikonikus desszert fellegvárában jártunk, ahol mellesleg 500 éve albánul beszél ez az apró szicíliai közösség.

Már 2 millió éve is füstöltek húst az emberek

Már 2 millió éve is füstöltek húst az emberek

Tüzet gyújtani és táplálni kihívás volt az első emberek számára, de megérte az erőfeszítést.

Mi történne, ha nem születne több gyermek?

Mi történne, ha nem születne több gyermek?

A népesség csökkenésének veszélye egyre több országot fenyeget.

Parányi Thor-kalapácsra bukkanhattak

Parányi Thor-kalapácsra bukkanhattak

Vikingkori leletek között fedeztek fel egy töredéket, amely akár a Mjölnirt is ábrázolhatja.

Skóciai származásúak lehettek az első lengyel királyok

Skóciai származásúak lehettek az első lengyel királyok

A DNS-vizsgálat felülírhatja a királyi család alapító legendáját.

National Geographic 2025. júniusi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

22 200 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlapNational Geographic 2024. novemberi címlapNational Geographic 2024. decemberi címlapNational Geographic 2025. januári címlapNational Geographic 2025. februári címlapNational Geographic 2025. márciusi címlapNational Geographic 2025. áprilisi címlapNational Geographic 2025. májusi címlapNational Geographic 2025. júniusi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket