Ősi kincset rejtett egy dániai mocsár
A bronzkori kardot és más leleteket rituális áldozatként helyezték el több ezer éve.
Meghajlított bronzkori kardot talált egy amatőr fémdetektoros a dániai Egedalnál, egy természetvédelmi területen – számol be a Heritage Daily. Claus Falsby egy késő bronzkori és kora vaskori tárgyakból álló lelőhelyet fedezett fel, a helyszínen rituális áldozatként rejtettek el tárgyakat egy mocsárban.
A fémkereső a felfedezést követően kapcsolatba lépett az illetékesekkel. Emil Winther Struve régész szerint a régió rituális lelőhelyei főként a korai és a középső bronzkorra datálhatóak, a késő bronzkori tárgyak rendkívül ritkák, ami arra utal, hogy ekkorra a hagyomány nagyrészt kikopott.
A vizsgálatok során a két kis bronzbaltát, három bokagyűrűt, egy nagyméretű tű töredékét, a meghajlított kardot és egy titokzatos, még azonosítatlan tárgyat tártak fel.
Maga a kard bronzból készült, markolatát vasszegecsekkel látták el, megjelenésében pedig átmenetet jelent a bronz- és vaskor között.
A lelőhely i. e. 500 körülről származik, a tárgyakat az Alpoktól északra fekvő területről hozhatták be. A térségben a bronzkor végén a hallstatti kultúra vált uralkodóvá A kard áldozati felajánlása előtt rituálisan meghajlították, hogy fegyverként használhatatlanná tegyék.
Néhány nappal a hivatalos ásatás után Falsby ismét kilátogatott a helyszínre, és a lelőhelytől mindössze 70 méterre egy másik jelentős bronzkori tárgyat fedezett fel, egy nagyméretű, halszálkás mintával díszített bronz nyakláncot.