Ritka aranykincset talált egy fémdetektoros
Az 5-6. századi lelettel az angolszászok a rómaiakat próbálták utánozni.
Különös, tipográfiai hibáktól hemzsegő angolszász ékszert talált egy amatőr fémdetektoros Nagy-Britanniában – számol be a Live Science. A medált a közelmúltban nyilvánították nemzeti kinccsé.
A tárgy a solidus nevű római pénzérmét utánozza, a típust I. Constantinus császár vezette be a 4. században. Az 5. század végére vagy a 6. század elejére datált lelet 2023 januárjában került elő az angliai Attleborough közelében. Az ékszer a Honorius, a Nyugatrómai Birodalom felett 393 és 423 között uralkodó császár idejéből származó érmék képi világát és feliratait utánozza, csakhogy tele van hibákkal. A medálon Honorius diadémmal és mellvérttel jelenik meg, a hátlapon pedig egy keresztet formáló katonai zászló, valamint Victoria, a győzelem szimbóluma látható.
Adrian Marsden érmeszakértő, a Norfolk megyei tanács munkatársa szerint ahhoz, hogy az Egyesült Királyságban kincsnek nyilvánítsanak egy leletet, alapanyagának aranynak vagy ezüstnek kell lennie, kora pedig nem lehet kevesebb 300 évnél. A szakember szerint az ékszer egészen egyedi.
Az 5. és a 6. században az angolszászok pogányok voltak, de a Római Birodalom 380-ban, I. Theodosius idején áttért a kereszténységre, fia, Honorius pedig keresztény császárként uralkodott. A pogány angolszászok egy egyértelműen keresztény pénzt másoltak le, mivel azonban nem rendelkeztek kifejlett írásrendszerrel, furcsa betűket alkalmaztak, egyes jeleket kihagytak vagy felcseréltek.
A medál tervezőjének valószínűleg nem állt szándékában, hogy az eredeti érme hű másolatát hozza létre, vagy hogy fizetőeszközként használják az ékszert. A medált inkább dísztárgynak tervezték, a tetejére egy aranyhurkot illesztettek.
A rómaiak 43-ban érkeztek meg a Brit-szigetekre, ahonnan 410 környékén távoztak. Az, hogy az angolszászok megpróbálták utánozni őket, arra utal, hogy megpróbáltak kapcsolódni az egykori birodalomhoz.