Veronika, Csongor, Yvett2025. január 13., hétfő
Kultúra

Műszak a magasban: ilyen egy kéményseprő hivatása

2024.12.13.Sarusi István
National Geographic Magyarország

A kéményseprők otthonunk melegén túl testi épségünket is óvják.

Dán Sándor kéményseprő mester golyó leengedésével tisztítja a kéményt. Ahogy ez esetében is történt, a kéményseprő hierarchia a következő: ipari tanulóból (életkortól függően betanított munkásból) sikeres vizsgát követően szakmunkás válik, majd öt év folyamatos, probléma- és panaszmentes munka után következhet a mestervizsga. Ennek birtokában már az utánpótlás-nevelésből is kiveszi a részét.
Forrás: Sarusi István

Valahogy hozzátartozik a téli komorsághoz a kéményekből gomolygó füst látványa is. Hamarosan, a tekintetem irányát követve, fizikailag is az utcaszint fölé, egyenesen a kéményseprők birodalmába emelkedem – részben lifttel, részben pedig saját erőből, lépcsőfokokat megmászva.

A fekete ruhába öltözött szakemberek célja, hogy minden otthon melegét és a lakók testi épségét egyaránt megóvják. Noha sem az aktuális időjárásból, sem a ruhájuk színéből, legkevésbé az altaluk végzett roppant felelősségteljes munka jellegéből nem feltételeznénk, de Dán Sándor és Takács László kéményseprőmesterek kifejezetten kedves és jó kedélyű emberek.

Tetőről leengedett száloptikás kamera: ezzel a kémény állapotát vizsgálják meg a szakemberek. E modern eszköz lényegesen megkönnyíti és hatékonnyá teszi a kéményellenőrzést: általa részletesebb és pontosabb képet kapnak a kémény állapotáról az azt vizsgálók.
Forrás: Sarusi István

Ahol apáról fiúra szállt a szakma, és ahol nem

Takács László pályaválasztása teljesen egyértelműen alakult, hiszen édesapja, nagybátyja, unokatestvérei szintén ezt a hivatást választották.

Így a családi, rokoni szálhoz hűen, 1989. szeptember 1-jétől ő is kéményseprő.

„1987. július 13-án kerültem legelőször kéményseprő céghez” – veszi át a szót Sándor, majd beavat a Lászlóénál kacifántosabb történetébe. Repülőgép-szerelőnek tanult, és közvetlenül az iskola elvégzése után, de még sorkatonai szolgálatának megkezdése előtt szeretett volna elhelyezkedni.

Ha például műemlékvédelmi okok miatt nem tisztítható felülről – tetőjárdán állva – a kémény, akkor azt belülről, a padlástérből teszik meg.

Sportrajongásából fakadóan egy ilyen tematikájú lapban látott, kéményseprőket toborzó hirdetésre jelentkezett. „Fiatal, agilis és jó megjelenésű embereket kerestek. Rögtön magamra ismertem!” – kuncog Sándor. Eddigre már pontosan tudta, hogy bár azóta is tartó emberi kapcsolatokat kötött, ám a monoton műhelymunka nem az ő világa, sokkal inkább a változatos helyen és mindig más emberek között végzett munka jelentette kihívás ejtette rabul. Lelkesedése az eltelt évtizedek alatt sem kopott meg.

Csipetnyi szakmatörténet

A szakmatörténet kapcsán beugrik, hogy érdemes először a katasztrófavédelem honlapján közölt, A kéményseprőipar története című írásnál kezdenem. Ebben egészen a 11. századig, a klasszikus lovagkorig pergetik vissza az éveket, ekkor született meg a feudális életforma legszembetűnőbb társadalmi jelensége: a középkori európai város.

Ezzel egy időben merült fel a zárt terek melegítésének igénye is, ám továbbra is a szabad- és a nyílt lángú tűzhely, kandalló volt divatban, amelyekhez ekkoriban épültek az első kémények. Hamar státusszimbólummá lettek a kandallós szobák számára utaló míves kastélykémények.

Kéménysepréssel a letelepedett iparosok közül először maguk a kőművesek, kőfaragók (azon belül is a kandalló- és kályharakó mesterek), tetőfedők foglalkoztak. Ezt erősíti meg Szulovszky János, az MTA Történettudományi Intézetének tudományos főmunkatársa is, aki Kéményseprők című tanulmányában lejegyzi: „eleinte a kémény építése és tisztítása összekapcsolódott”, hozzátéve: ekkortájt még nem, csak „a 16. század utolsó évtizedeiben beszélhetünk Magyarországon önálló, letelepedett kéményseprőiparról.”

Kezdetben azonban gyatra megélhetésük volt – a gyér honi kőházszám és a céhalapítás akadályoztatottsága miatt. Tehát adta magát a lehetőség, hogy a vándorló kéménykotrók fűszerekkel, déligyümölcsökkel, piperecikkekkel és más közkedvelt termékekkel is kereskedtek, pedig munkájuk közel sem volt gyerekjáték – derül ki a katasztrófavédelem elektronikus felületéről.

Meglehetősen nehéz a kémény „golyózása”, azaz a golyóval való tisztítása.
Forrás: Sarusi István

Mária Terézia (1717–1780) magyar királynő 1748-as pozsonyi és budai kiváltságlevelei pálfordulatként állították helyre e szakma presztízsét: nemcsak bevett céhes, tisztes polgári foglalkozás lett a kéményseprés, hanem egyre inkább biztos egzisztenciát is nyújtott, bár Szulovszky János szerint a kéményseprővel való találkozást eredetileg szerencsétlenség előjelének tartották.

Az előjelváltás a kéményseprők részben ösztönös, részben tudatos propagandamunkájának köszönhető.

Ennek eszköze az újévi köszöntéskor vitt, és a 19. század elejétől mind egyre nagyobb számban előforduló újévi köszöntőlapok, illetve később naptárak voltak. Ezek mind derék, jámbor lelkű és önzetlen kéményseprőket mutattak be – pont, mint Sándor és László.

Lelkesítő nehézségek

„Szerintem a már említett változatosságán felül az a szakmánk szépsége, hogy nemcsak anyagi megbecsülésben részesül(t)ünk, hanem izgalmas szakmai utat járhatunk be általa. Egyre magasabb fokig jutottunk, mígnem a mestervizsga követelményeit teljesítve szakmánk csúcsára jutottunk” – büszkélkedik Dán Sándor.

Kollégája, Takács László helyeslése közepette, aki egyfajta életérzésnek írja le hivatását, ugyanakkor kíváncsi a szakmai akadályokra is.

László nem titkolja, hogy foglalkozása kemény fizikai jelleggel is bír: közel sem egyszerű az olykor 30 méter magas kémények golyóval történő tisztítása.

Másfelől pedig minden ember, vagyis ingatlantulajdonos más és más, ami a velük való kommunikáció során a közös hang megtalálását bonyolítja. Miután az megvan, már sokkal könnyebb felhívni a lakó figyelmét az esetleges hibákra, valamint megbeszélni vele azok jelentőségét, utána pedig minden kezdődik elejéről a következő lakásban.

Dán Sándor a kibújónyiláson szemlél. Fontos és elengedhetetlen részét képezi munkájának a szemrevételezés is.

Sándorra nézek, bólogat, aztán konkrét példával illusztrálja László gondolatait: amikor nem megfelelő ideig (2 évig) szárított fa, vagy rosszabb esetben szemét elégetésével extrém mennyiségű korom keletkezik a kéményben, akkor igyekeznek felfedni a pontos okot és tüzelési tanácsokkal ellátni az illetőt. Kimondottan örömteli számára, ha visszacsatolást kap tanácsai beigazolódásáról, ami leggyakrabban a fűtés hatékonyságának növekedése mellett annak költségcsökkentését is magával hozza.

Dán Sándor úgy érzi, a sikerélmény maximálisan kárpótolja őt a fizikai fáradalmakért: legyen szó akár lépcsőjárásról, akár a tetőjárdákon való közlekedésig – mind-mind figyelmet és erőnlétet igénylő tevékenység.

Milyenek lesznek a jövő kéményseprői?

Atüzelőberendezések és a -technika kéz a kézben fejlődik, így a szakemberek úgyszintén folyamatosan bővítik elméleti és gyakorlati ismereteiket.

Annak idején még kézzel, pennával rajzoltuk a tetőábrákat. Ma már ugyanezt a feladatot digitálisan, tablet segítségével oldjuk meg

– mondja Sándor.

„Hagyományos eszközeink még a golyóskötél, amivel a kéményjárat felső végétől, az úgynevezett kitorkolástól lefelé tudjuk tisztítani a füstelvezetőket. Ahhoz tartozik még egy rugós aparát, amellyel a kémények falazatát tudjuk tisztítani. Stóckefével a padlástéri tisztítónyílástól felfelé tisztítunk, csőkefével a füstcsöveket és az összekötőelemeket takarítjuk végig, partvissal és (szenes)lapáttal pedig a kémény aljából szedjük ki a koszt” – kapcsolódik be László a felsorolásba, majd modernebb eszközeire tér rá: gázfűtésnél különböző méretű műanyag kefékkel; füstgázelemző, tömörségvizsgáló műszerek és ipari kamera egyaránt felszerelésük része.

Magyarországon 4,5 millió kémény található, amiből durván 1,1-1,2 millió az 1 millió társasházi lakáshoz tartozik, míg a közel 2 millió családi házhoz pedig mintegy 3,4 millió kémény sorolható. Itt Budapesten – egy nagyobb méretű társasházon – akár 300 füstelvezető is lehet. Ilyenkor számos két főből álló brigád dolgozik össze annak érdekében, hogy időre és maradéktalan színvonalú munkát végezzenek.
Forrás: Sarusi István

Elhivatottságuk és mester mivoltuk szerves velejárója pedig az utánpótlás-nevelés – a magas szakmai színvonalból nem engedve. Ebből adódó kérdésemre, miszerint hogyan látják a kéményseprés jövőjét, Takács László hezitálás nélkül vágja rá: „Csak pozitívan”. És hogy miért gondolja így? Véleménye szerint amíg az emberiség fennmarad, fűteni mindig fogunk.

Ezért nem játék a tűzhöz hasonlóan a füst sem

Mukics Dániel tűzoltó alezredes, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője szerint Magyarországon magánszemélyeknek ingyenes a kéményseprés, viszont a kéményseprő családi házakhoz nem megy ki automatikusan. A családi házakban élőknek érdemes időpontot egyeztetni, hiszen mindenkinek jól felfogott érdeke, hogy megfelelő legyen az otthonában a füstgáz elvezetése.

Akik társasházban laknak, azoknak nem kell időpontot egyeztetnie: hozzájuk automatikusan kimennek a kéményseprők; míg a családi házban élők a 1818-as központi telefonszámon vagy weboldalon keresztül tudnak időpontot foglalni. Gázfűtés esetén kétévente, fával vagy szénnel történő szilárd tüzelés esetén évente javasolt élni az ellenőrzés lehetőségével.

Szilárd tüzelővel fűtésnél ennek elmaradása esetén a kémény belső falára folyamatosan lerakódó korom és kátrányréteg egyre vastagszik, majd bizonytalan időben a felizzása gyulladásba fordulhat át. Szeméttel történő tüzelésnél 2 hét alatt rakódik le annyi égéstermék a kéményben, mint jó minőségű tüzelő elégetésénél fél év, tehát egy teljes fűtési szezon alatt.

Füstképzéssel győződnek meg a kéményseprők arról, hogy jól huzatol-e a kémény, vagyis megfelelő-e a füst, s vele együtt a temérdek egészségre, életre veszélyes gáz elvezetése.
Forrás: Sarusi István

Nem megfelelően szellőző kéményből a füstgáz az égéstérbe áramlik, tökéletlen égés jön létre, és szén-monoxid keletkezhet. Évente körülbelül 1200-szor riasztják a tűzoltókat szén-monoxid miatt: 200 ember valamilyen szintű szénmonoxid-mérgezést szenved és 10–15 ember életét veszti. Ha kigyullad a kémény, másodpercek alatt lángba borulhat a tetőszerkezet is. Évente átlagosan 6500–7000 lakástűz keletkezik hazánkban, amiből 800-1000 kéménytűzre vezethető vissza, tehát nagyjából minden 7. lakástűz kéménytűzből indul. Ezek megelőző ellenőrzéssel elkerülhetőek.

További információ ezen a linken.

Régi mesterségekről szóló sorozatunk további cikkeit itt érheti el.

Létezhettek skandináv gladiátorok

Létezhettek skandináv gladiátorok

Egy új vizsgálat szerint már az angolszászok és vikingek előtt is jelen voltak skandináv származású emberek Britanniában.

A véltnél is nagyobb a szakkarai nekropolisz

A véltnél is nagyobb a szakkarai nekropolisz

A kutatók újabb négy sírt tártak fel a világhírű lelőhelyen.

Lehet, hogy mégsem királyok nyughelye Sutton Hoo

Lehet, hogy mégsem királyok nyughelye Sutton Hoo

Egy új tanulmány alapján Bizáncért harcoló britanniai katonákat temethettek el a világhírű lelőhelyen.

Pompás vagyont találtak egy templom szobrába rejtve

Pompás vagyont találtak egy templom szobrába rejtve

A többszáz pénzérméből álló leletegyüttes elképesztően magas értéket képvisel.

Elveszett, 1500 éves kolostort találtak

Elveszett, 1500 éves kolostort találtak

A lelőhelyen egy gyönyörű, bizánci kori mozaikot is felfedeztek.

National Geographic 2025. januári címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

15 900 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlapNational Geographic 2024. novemberi címlapNational Geographic 2024. decemberi címlapNational Geographic 2025. januári címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket