Több ezer éves kutyasírokat találtak
A szakértők szerint a temetkezések a mezopotámiai Gula istennővel hozhatók összefüggésbe.
A világ egyik legrégebbi településének számító, az UNESCO ideiglenes világörökségi listáján szereplő törökországi Harrán régészeti lelőhelyen végzett ásatások során négy vaskori kutyatemetkezést tártak fel – számol be az Arkeonews. A környéken az évszázadok során számos civilizáció megtelepedett, Harrán leginkább Szín sumér – akkád, asszíriai és babilóniai területeken is tisztelt – holdisten temploma miatt ismert.
Dr. Mehmet Önal, a Harráni Egyetem munkatársa a közelmúltban újabb feltárásokat végzett a lelőhelyen. A vizsgálat során a kutatók egymással összefüggő kutyatemetkezéseket találtak, az állatokat rituális módon ásták el, feltételezhetően Gula, a gyógyítás istennőjének tiszteletére.
A korabeli Mezopotámiában a kutyák szimbóluma leginkább a Gula-kultusszal hozható összefüggésbe. A mitológia szerint Gulát, a Föld gyógyítóját egy kutya is elkísérte, amikor fellépett ellenségeivel szemben, nem véletlen, hogy a kutya lett az istennő szent állata.
A most feltárt kutyamaradványok egy szűk, 2-3 méter széles területen voltak félhold alakban, és i. e. 700 környékére datálhatóak. Önal szerint a területen egykor Szín temploma állt. A korabeliek a kutyákat a gyógyításhoz társították, úgy tűnik, Harránban komoly kultusza volt az állatoknak és Gulának.