Több száz lelet került elő egy középkori templomból

Az egyik legérdekesebb felfedezés egy parányi majomszobrocska.

A Szász-Anhalti Műemlékvédelmi és Régészeti Hivatal (LDA) munkatársai több mint 1000 leletet találtak a Gardelegen városában található Szent Mária-templomnál zajló feltárásokon – számol be a Heritage Daily. A 13. századi gótikus épületet az évszázadok során többször felújították és restaurálták, megőrizve középkori jellegét, miközben későbbi korok elemeit is beépítették.
A közelmúltban a padlófőtés kialakítása kezdődött meg, ezt megelőzően régészeti ásatást végeztek egy 145 négyzetméteres területen, 40 centiméteres mélységig. A vizsgálat során számos lelet, köztük több száz érme, gyöngyök, ruhatűk, állati csontok, kerámiák, üvegszilánkok és növényi maradványok kerültek elő.
A legizgalmasabb tárgyak közé tartozik három kocka, valamint egy 8 centiméter magas, ólomból és bronzból készült majomszobrocska.
A templomokban a majmok megjelenítése nem ritka, gyakran szimbolikus szerepet töltöttek be, utánozva az emberi viselkedést. A késő középkorban az állatok emellett gyakran jelentek meg démoni alakként vagy az emberi ostobaság és bűn szatírájaként.