11 ezer éves település írja át az amerikai őslakosok történetét

Az Âsowanânihk nevű lelőhely felfedezése ellentétes azzal, amit a kutatók eddig az amerikai őslakosok történetéről gondoltak.

11 ezer éves kanadai település kérdőjelezheti meg azt az elképzelést, hogy a korai amerikai őslakosok nomádok voltak – számol be a Live Science. Az újonnan feltárt Âsowanânihk az egyik legrégebbi régészeti lelőhely a kontinensen, felfedezése pedig arra utal, hogy Kanada középső részén a véltnél jóval korábban létezett szervezett társadalom.
Dave Rondeau amatőr régész 2023-ban elsőként azonosította a helyszínt. Véleménye szerint a felfedezés alapjaiban változtatja meg azt, amit az ősi észak-amerikai kultúráról gondoltunk.
A Saskatchewan tartomány középső részén fekvő Âsowanânihknál többek között tűzrakóhelyeket és bölénycsontokat találtak. Glenn Stuart, a Saskatchewani Egyetem munkatársa szerint az egyik nagy tűzrakóhely arra utal, hogy a lelőhelyet hosszú ideig vagy többször rövidebb ideig használták.
Úgy tűnik, a helyszín egy hosszú távú település, nem pedig ideiglenes vadásztábor volt.
Az egyik feltárt széndarab izotópos elemzése alapján a lelőhely nagyjából 10 700 éves. Ez azt jelenti, hogy az emberek közvetlenül az utolsó jégkorszak vége után éltek a faluban, amikor megjelentek a környéken a növénytermesztésre alkalmas területek.
Âsowanânihknál továbbra is zajlanak az ásatások, a munkában a helyi őslakos közösségek is részt vesznek.