Különleges módszerrel határozták meg 3,5 millió éves rokonunk nemét

A szakértők egy Australopithecus africanus fogzománcát vizsgálták meg.

Egy új tanulmány alapján első alkalommal használtak fel ősi fehérjéket arra, hogy meghatározzák egy akár 3,5 millió évvel ezelőtt élt rokonunk nemét – számol be a Live Science. A kutatók a proteomot vizsgálták, ez felfogható egyfajta fehérjetérképként.
A minták egy Australopithecus africanus fogzománcából származtak, akinek maradványait évtizedekkel ezelőtt találták meg egy dél-afrikai barlangban. A Palesa Madupe, a Koppenhágai Egyetem munkatársa és kollégái által használt módszer, a paleoproteomika korábban nem működött sikeresen ilyen régi hominina esetében.
A paleoproteomika a fogzománcban rekedt ősi proteinek elemzésével foglalkozik, a módszert mintegy 30 éve fejlesztették ki. Mivel a fehérjék hosszabb ideig megmaradnak, mint a DNS, a technológia akár több millió éves leletek esetében is alkalmazható.
A paleoantropológusok azonban csak a közelmúltban tudták elkezdeni kivonni az érintett proteineket fosszilis őseinkből. Madupe csapata régóta dolgozik azon, hogy elvégezze a vonatkozó vizsgálatokat Dél-Afrikában, az emberiség bölcsőjében, ahol számos ősi rokonunk jelen volt.
A kutatók minimálisan invazív technikával több mint száz peptidet, azaz a fehérjékbe épülő rövid aminosavláncot vontak ki egy A. africanus fogából, amelyet a Sterkfontein-barlangban találtak. A peptidek közül több az amelogeninhez tartozott, amely fehérje kulcsfontosságú a fogak normális fejlődésében.
Mivel a hímek és a nőstények kissé eltérően építik fel ezt a fehérjét, a kutatók meg tudták állapítani, hogy az érintett egyed hím volt.
Madupe következő célja, hogy a technológiát a világ szélesebb régióira és éghajlati viszonyaira is alkalmazza. A kutató úgy véli, a megközelítés izgalmas áttöréseket hozhat, és forradalmasíthatja az emberi evolúcióról alkotott képünket.