Ez a legősibb emberi portré, amelyet valaha találtak

A Csehországban feltárt lelet nagyjából 26 ezer éves.

Az őskorszak számos lenyűgöző, műalkotásnak tekinthető tárgyat adott az emberiségnek, ezek közül az egyik leginkább kiemelkedő darab az úgynevezett Dolní Vĕstonice-i portré. A mamutcsontból faragott, mintegy 26 ezer éves lelet Csehországban került elő az 1920-as években – írja a Live Science.
Ez a legősibb ismert emberi arckép, amelynek ráadásul a modelljét is azonosíthatták.
Az apró, mindössze 4,8 centiméter magas és 2,4 centiméter széles fejet kőszerszámokkal faragták ki, a szemeket, a gödrös állat, valamint a kiemelkedő orrot és szájat is gondosan alakították ki. A portré valószínűleg egy feltűzött hajú vagy fejfedőt viselő nőt ábrázol, az egyedi vonások miatt feltételezhető, hogy a portrét egy konkrét személyről mintázták.
A lelet a késő paleolitikumból származik, a korszakban mamutvadászok egy csoportja vert tábort a mai Dolní Vĕstonicénél. A gyakran kőkorszaki Pompejiként is emlegetett lelőhelyen az évek során számtalan izgalmas maradvány, köztük emberi csontok, kerámiák és különféle tárgyak kerültek elő, itt tárták fel a világ legkorábbi égetett kerámiáit.
Az egyik, vörös okkerrel borított sírban 1949-ben egy középkorú nő maradványaira bukkantak. Az elhunyt koponyája aszimmetrikus volt, ami valószínűleg egy gyermekkori trauma következménye.
Amikor a szakértők 2018-ban törvényszéki technikákkal rekonstruálták a nő arcát, arra jutottak, hogy a modell nagyon hasonlít az apró portréra: a bal szem mindkét esetben jelentősen kisebb a jobbnál. A különleges csonttárgyat ma sok más Dolní Vĕstonice-i lelettel együtt a brnói Anthropos múzeumban őrzik.