1,5 millió éves kőeszközöket találtak

A kutatók egy iraki sivatagban végeztek feltárást.

2024 végén a Vrije Universiteit Brussel (VUB) régészei az iraki Nyugati-sivatagban mérték fel az alsó- és középső paleolit kori lelőhelyek megőrzésének lehetőségét. A felmérés az Al-Sabakah területére összpontosított, ahol egy nagy, egykori, pleisztocén kori tómeder és egy vádi, azaz kiszáradt vízmosás található – számol be a Heritage Daily.
A felszínen a kutatók több mint 850 leletet találtak, többek között az alsó paleolitikumból származó kézi fejszéket. Ezen szerszámok akár 1,5 millió évesek is lehetnek, és a kőeszközök korai fejlődésének egy fontos szakaszát jelölhetik.
Ella Egberts, a VUB munkatársa szerint a terepmunka rendkívül sikeres volt, egy 10-szer 20 kilométeres területen hét őskőkori lelőhelyet fedeztek fel. Az egy helyszínen folyó szisztematikus vizsgálat segített részletesebb képet adni a területről.
Egberts hozzátette: a lelőhelyek eloszlása elő fogja mozdítani a régió geomorfológiai történetének megértését és a korai emberi tájhasználatát. A szisztematikus vizsgálatok emellett nagyban hozzájárulnak majd az Arab-félsziget emberi evolúciójának szélesebb körű megértéséhez.