Elveszett várost tártak fel a dzsungelben

A település olyan, mintha belefagyott volna az időbe.

Egy új tanulmány alapján hatalmas erődített települést észleltek egy 15. századi zapoték lelőhely, a mexikói Guiengola lidaros vizsgálata során – számol be a Heritage Daily. A lézer alapú távérzékelő technológiával a szakértők betekinthetnek a növénytakaró mögé, háromdimenziós modellt hozva létre a tájról.
A gyarmati dokumentumok szerint Guiengola a zapotékek katonai erődítménye volt. Az őslakos nép i. e. 700 körül alakult ki, területeiket az aztékok a 15. században kezdték el megszállni, a két csoport közötti döntő harcok épp Guiengolánál zajlottak. Francisco de Orozco 1521-es megérkezése után a zapotékok behódoltak Hernán Cortésnek, ami városaik lerombolásához, valamint népük kényszermunkára és kulturális asszimilációra kényszerítéséhez vezetett.
A McGill Egyetem által nemrégiben végzett vizsgálat során kiderült, hogy Guiengola valójában egy hatalmas, több mint 360 hektáros erődített város volt, amely több mint 1100 épületet tartalmazott.
A szakértők négy kilométernyi védőfalat, kiterjedt úthálózatot, valamint templomokkal, labdapályákkal, illetve az elit és a köznép számára elkülönített városrészekkel bíró települést tártak fel.
„Bár a lelőhelyet gyalogúton meg lehet megközelíteni, lombkorona borítja. Egészen a közelmúltig nem lett volna mód arra, hogy bárki is felfedezze a lelőhely teljes kiterjedését anélkül, hogy éveket töltött volna a földön járva és kutatva. Nekünk két óra alatt sikerült ezt megtennünk távérzékelő berendezéssel és repülőgépről történő letapogatással”- mondta Pedro Guillermo Ramón Celis, a csapat tagja.
A kutató hozzátette: a város 500-600 éves, és igen jó állapotú, a dzsungelben több ház még mindig áll. Celis szerint olyan, mintha a település belefagyott volna az időbe a spanyolok érkezése előtt.