Emberi agyat ettek ezek az ősi közösségek

Kannibalizmusra utaló nyomokat találtak 18 ezer éves csontokon.

Egy új tanulmány alapján az ősi magdaléni közösségekre jellemző volt a kannibalizmus – számol be a Heritage Daily. A kutatók a lengyelországi Maszycka-barlangban végeztek feltárást.
A Karakowtól 20 kilométerre északra fekvő lelőhelyen korábban kőeszközöket, állati csontokat és emberi maradványokat találtak, a leletek nagyjából 18 ezer évesek, és az úgynevezett magdaléni kultúrához köthetőek. Ezen kultúra a paleolitikum és a mezolitikum idején létezett Nyugat-Európában.
Francesc Marginedas, az IPHES munkatársa és kollégái 63 emberi csonttöredéket elemeztek, és egy sor vágásnyomra, valamint szándékos törésekre bukkantak.
Ezek az izomszövet, az agyállomány és a csontvelő kivonásához kapcsolódnak, és emberi fogyasztást jeleznek.
A szakértők fejlett 3D mikroszkópia segítségével tudták megkülönböztetni a szerszámok által ejtett sérüléseket a természetes folyamatok vagy dögevő állatok által okozottaktól. A régészek szerint a koponyamaradványokon látható vágásnyomok a fejbőr és a hús kiemelésének eredményei, míg a törések az agyhoz, a tápanyagokban gazdag szervhez való hozzáféréssel függnek össze.
A hosszú csontokon, köztük a combcsonton és a felkarcsonton ütésnyomokat találtak, ami a csontvelő kinyerésére utal. Ez típusú feldolgozás alapos fogyasztási stratégiára utal, amely a test tápanyagokban leggazdagabb részeire összpontosít.
„A vágásnyomok elhelyezkedése és gyakorisága, valamint a csontokon található szándékos törések egyértelműen a testek táplálkozási célú kiaknázására utalnak, kizárva a fogyasztás nélküli temetkezés hipotézisét” – mondta Marginedas. Mint hozzátette, az őskorban a kannibalizmus a túlélés mellett rituális gyakorlatokat is szolgálhatott.