Ilyen a futball a tűz és jég országában

„Miután a képeslapra kívánkozó, gyönyörű Hásteinsvöllurt beválasztották a világ tíz legszebb stadionja közé, a futballt régóta szenvedéllyel követő fotósként nem volt számomra kérdés, hogy a következő utam Izlandra fog vezetni. A 2019-es kalandot további kettő követte, és mindannyiszor ugyanaz a kérdés motoszkált a fejemben: hogyan tudott egy alig 350 ezres ország kijutni a vb-re?” – Fekete István fotóriporter írása és képei a National Geographic magazin oldalán.

Amikor Izland a legkisebb népességű országként kvalifikálta magát a 2018-as oroszországi vb-re, a futballszakírók az északi sikerrecept okait az új alapokra helyezett edzőképzésben és az átfogó létesítményfejlesztésben vélték felfedezni. Utóbbinak köszönhetően a leghidegebb hónapokban is kiváló körülmények között (fedett, fűtött létesítményekben) edzhetnek a labdarúgók, emellett – felismerve, hogy a sport a közjót szolgálja – az önkormányzatokkal karöltve rengeteg, gyermekeknek szánt kispályát alakítottak ki.
Miután elutaztam Vestmannaeyjarre, ahol a Hásteinsvöllur is található, a fentieken túl azt kezdtem el vizsgálni, milyen identitásképző szerepe van a futballnak Izlandon. Ma a 350 ezres ország 20 ezer igazolt futballistával büszkélkedhet (ez a lakosság 6 százaléka), aki pedig tehetséges és egyszer bekerült a scouting rendszerbe, az nagyon jó eséllyel nem fog elkallódni. A 2016-os Eb-menetelés után az izlandi fiatalok számára még vonzóbb lett a futball, és nem nagyon találkoztam olyannal, akit hidegen hagyott volna a labdarúgás, pedig jó pár emberrel hozott össze a sors, miközben stoppolva bejártam az ország egy részét – jól emlékeztem arra a világsajtót bejáró hírre is, miszerint a franciaországi EB-n a lakosság 10 százaléka a helyszínen szurkolt.
Izland és a futball eggyé vált azokban a dicsőséges hetekben.
A 2019-es utat követően két éve Reykjavíkot és vonzáskörzetét igyekeztem feltérképezni, voltam válogatott mérkőzésen, lány és fiú utánpótlás meccseken, majd tavaly Izland nyugati részeit jártam be, a gyönyörű tájak eldugott, legapróbb focipályáin barangolva.
Fekete István oldala ezen a linken, további izlandi focis képei pedig itt érhetők el.