Száz év után sikerült újabb fáraósírt találni

A II. Thotmesz számára készült nyughely felfedezése óriási régészeti szenzáció.

Piers Litherland, a Cambridge-i Egyetem munkatársa és kollégái egy évszázaddal Tutanhamon sírjának felfedezése után újabb egyiptomi fáraósírra bukkantak – számol be a BBC. A nyughely II. Thotmeszhez (i. e. 1492 – i. e. 1479) köthető.
A felfedezés hatalmas régészeti szenzációnak számít.
Litherland most úgy véli, hogy egy második sír is rejtőzik a helyszínen, Luxorban, a thébai nekropoliszban.
A kairói Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeumában őriznek egy múmiát, amelyet az uralkodóhoz kötnek, egyes szakemberek viszont azt gyanítják, hogy a testet tévesen azonosították. A feltételezés szerint II. Thotmesz első sírját a temetkezés után áradás miatt kiürítették, a maradványokat pedig egy másik kamrába helyezték át.
Litherland szerint a második sír egy 23 méteres, mészkőből, hamuból, törmelékből és sárgipszből álló, ember alkotta halom alatt fekszik, amelyet az ókori egyiptomiak úgy terveztek, hogy természetes dombnak tűnjön. Az első kamrát egy vízesés mögött fedezték fel, gyanítható, hogy elhelyezkedése okozta eláradását.
Az eredeti sír átkutatása közben posztumusz feliratra bukkantak, amely arra utalt, hogy a nyughely tartalmát II. Thotmesz felesége és féltestvére, Hatsepszut egy másik, közeli helyre vitette át. A csapat jelenleg is dolgozik a feltételezett kamrához való hozzáférésen, a munka nagyjából egy hónapot vehet igénybe.
Az első sír egy olyan területen került elő, amelyet korábban az uralkodói családokhoz köthető nőkkel hoztak összefüggésbe. Amikor azonban bejutottak a kamrába, a fáraó jelvényeire bukkantak. Litherland a felismerést megdöbbentőnek, érzelmileg felkavarónak írta le.
II. Thotmesz leginkább felesége miatt ismert, a király halála után Hatsepszut előbb régensként uralkodott, majd fáraónak kiáltotta ki magát, és az ókori Egyiptom egyik legjelentősebb királynőjévé vált. II. Thotmesz egyébként Tutanhamon őse volt, akinek legendás nyughelyét 1922-ben találták meg.