Ősi temető került elő egy gázvezeték építése során

A szakértők szerint a maradványok a punokhoz köthetőek.

Egy, az i. e. 4-3. századra datálható pun nekropoliszt találtak Szardínián, Sestu településen – számol be a Heritage Daily. A temető a pun korból származik.
Az ókorban Karthágó befolyását a Szardínia déli részén fekvő területekre is kiterjesztette, az egykori állam elsősorban a helyi ásványkincsek miatt telepedett meg a térségben. I. e. 509-re Karthágó már a déli és közép-nyugati területeket is ellenőrzése alá vonta, uralmát pedig egészen a római invázióig, i. e. 238-ig fenntartotta.
Sestuban a közelmúltban egy új gázelosztó hálózatot kezdtek el kiépíteni, a munkálatok során az Itargas vállalat alkalmazottai egy amforára bukkantak. A felfedezés után azonnal értesítették a helyi régészeti hatóságokat.
Az ásatások során végül hat, jó állapotú, emberi maradványokat őrző amforát tártak fel vájt gödrökbe helyezve, amelyek különböző kerámiákat is tartalmaztak. A hasonló amforás temetkezés, az úgynevezett enkhütriszmósz a punokra volt jellemző, és főként újszülöttek vagy kisgyermekek esetében alkalmazták.
Enrico Trudu régész szerint egyelőre az ásatások elején tartanak, de több, egyértelműen punokra utaló jelet is azonosítottak. A hat amfora közül néhányban gyermek, néhányban felnőtt maradványai vannak.
A nekropolisz egy modern út alatt található, és ipari, illetve kereskedelmi épületek veszik körül. Trudu szerint a teljes temető feltárására nincs lehetőség, de fontos minél inkább megvizsgálni és megőrizni.