Több ezer éves településekre bukkantak Romániában

A szakemberek lidarral folytattak megfigyeléseket, az adatokból 5000 éves, erődített települések rajzolódtak ki.

5000 éves erődített települések maradványait észlelték a romániai Neamț megyében – számol be a Heritage Daily. A vizsgálatot lidar segítségével folytatták, a távérzékelési, lézer alapú technológia lényege, hogy az impulzusok segítségével mérik fel a felszínhez viszonyított távolságot, majd az adatokból 3D-s digitális modellt hoznak létre.
A Geocad Services, a Geo Edu Lab és a Román Földfizikai Kutatási és Fejlesztési Intézet csapata drónokra szerelte fel a műszereket, hogy feltérképezze a Târgu Neamț (Németvásár) melletti sűrű erdőket.
Az adatokból több ezer éves, megerősített települések maradványai rajzolódtak ki, a lelőhelyek a neolitikum és a bronzkor közötti átmenet időszakából, valamint a bronzkorból maradtak fenn.
„A lidarvizsgálatok kimutatták, hogy az erődített helyszínek többsége magasan fekvő, jól belátható területeken feküdt, ezeket árkokkal és földdombokkal is megerősítettek, hogy növeljék védelmi képességüket” – mondta Vasile Diaconu, a Neamți Nemzeti Múzeumkomplexum munkatársa. A szakértő szerint néhány ilyen árok lenyűgöző méretű, több száz méter hosszú volt, kialakításuk pedig jelentős energiabefektetést igényelhetett.
A csapat a Cetatea Neamțet, azaz a németvásári várat is megvizsgálta, az erődöt I. Péter moldvai fejedelem idején emelték a 14. században. Az adatok árnyalhatják majd a helyszínről kialakított tudományos képet.