Több mint 1 millió éves emberi csontot találtak egy barlangban

A lelet az egyik legkorábbi nyugat-európai emberi maradvány.

Egy új tanulmány alapján rendkívül ősi, a Homo nemhez köthető csonttöredéket találtak egy spanyolországi barlangban – számol be a The Guardian. A maradvány Nyugat-Európában a legkorábbi lelet, amely egy emberi archoz tartozott.
A mintegy 1,1-1,4 millió éves fosszília egy mára kihalt faj felnőtt egyedének bal, felső állkapcsának része.
A felfedezés azt sugallja, hogy a korai pleisztocén idején, amikor az üreg egy csapadékos erdőben helyezkedett el, a térséget legalább két korai embertípus lakta. Dr. Rosa Huguet, Rovira i Virgili Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint tanulmányuk új szereplőt mutat be az európai emberi evolúció történetében.
A Homo legkorábbi tagjai legalább 1,8 millió évvel ezelőtt értek el Afrikából Európába, a jelenlétről georgiai (grúziai) leletek árulkodnak, ezeket a Homo erectushoz kötik. Nyugat-Európa legkorábbi emberi maradványai a Sima del Elefante-i 1,1-1,2 millió éves állkapocscsont- és fogdarabok, valamint a közeli, Gran Dolina-i, 800 ezer éves leletek. Ezek a Homo antecessortól származnak.
A most bemutatott, Sima del Elefante-i maradványok a kutatók szerint primitívebbek, mint a Homo antecessor, de hasonlítanak a Homo erectusra. A besorolási bizonytalanság miatt a szakértők Homo affinis erectusként hivatkozik a csont tulajdonosára – emellett nem hivatalosan Pinknek nevezik a kövületet, utalva a Pink Floydra.
Pink laposabb orrszerkezetű volt, mint a Homo antecessor, amely a Homo sapienshez hasonló, modernebbnek tűnő arccal és kiemelkedő orrcsonttal rendelkezett. Chris Stringer, a londoni Természettudományi Múzeum szakembere szerint a fosszília igen fontos lelet. Stringer és társai 2023-ban azonosítottak egy 1,1 millió évvel ezelőtti szélsőséges lehűlési időszakot, ez a korai embereket elűzhette a régióból.