Ősi tömegsírt találtak egy futballpálya alatt

A kutatók szerint a lelőhely egy hatalmas, a római korra datálható csatához kötődik.





Ókori, feltételezhetően az 1. századra, a Római Birodalom idejére datálható tömegsírt találtak egy bécsi futballpálya felújításán dolgozó munkások – számol be a The Independent. A tavaly októberben feltárt lelőhely egy brutális csatáról tanúskodik, amelyben valószínűleg germán törzsek vettek részt.
Ez lehetett a térség első ismert konfliktusa.
A Wien Museum kutatói a közelmúltban fejezték be az átfogó elemzést. Az osztrák főváros Simmering nevű kerületéből feltárt nyughely legalább 129 személy összekeveredett csontjait őrizte, de az egyéb maradványok alapján az áldozatok számát 150-re becsülik. Ez a korabeli Közép-Európában példátlanul nagy tömegsírnak számít.
Michaela Binder régész szerint Németország területéről ismertek hatalmas csataterek, amelyekről fegyverek árulkodnak, de hasonló számban még nem kerültek elő egy-egy összecsapáshoz kötődően elesettek. Ennek magyarázata részben az, hogy a periódusban gyakori volt a hamvasztás.
A Bécsben feltárt gödör sietett temetkezésről árulkodik. A megvizsgált csontvázak mindegyikén különféle, a fejet, a törzset és a medencét érintő harci sérülések voltak, ez kizárja a kivégzést. Kristina Adler-Wölfl, Bécs régészeti osztályának vezetője szerint egyértelműen egy csatatérre bukkantak.
Az áldozatok mind férfiak voltak, többségük 20-30 év közötti volt. A szénizotópos kormeghatározás alapján a maradványokat i. sz. 80 és 130 közé tették, a tárgyi emlékek, például páncélok is erre a periódusra utalnak.
Eddig egyetlen áldozatról sikerült bebizonyítani, hogy római volt, a régészek abban bíznak, hogy a DNS- és izotópelemzések segítenek majd jobban megismerni az elhunytak történetét. Adler-Wölfl szerint jelenleg a legvalószínűbb magyarázat az, hogy a csata Domitianus császár i. sz. 86 és 96 közötti dunai hadjáratához kötődött.