Neandervölgyiek készíthették ezeket az ősi fegyvereket

A szakértők egy németországi bányában feltárt leleteket vetettek vizsgálat alá.

Egy friss tanulmányban a kutatók őskori falándzsákat elemezve megállapítják, hogy a leletek a vártnál fiatalabbak, és feltételezhetően a neandervölgyiektől származnak – számol be az AP. A fenyőből készült eszközök a legősibb ismert vadászfegyverek közé tartoznak, és több mint két évtizeddel ezelőtt fedezték fel őket egy szénbányában a németországi Schöningenben, mintegy 50 vadló maradványainak közelében.
Korábbi becslések alapján a lándzsák 300 ezer évesek, sok szakértő ezért a Homo heidelbergensis nevű korai emberfajhoz kötötték őket.
Ez a csoport lehetett a modern emberek és a neandervölgyiek utolsó közös őse.
A legújabb kormeghatározás szerint azonban a tárgyak „csak” 200 ezer évesek, ez pedig azt sugallja, hogy inkább a neandervölgyiektől származnak. Amennyiben a megállapítás helyes, úgy a lándzsák segíthetnek jobban megérteni egykori rokonunk viselkedését.
Jarod Hutson, a Smithsonian Nemzeti Természettudományi Múzeum munkatársa és a csapat tagja szerint a fegyverek meglehetősen kifinomultak korukhoz képest. Az elmúlt időszakban egyre több bizonyíték került elő arra vonatkozóan, hogy a neandervölgyiek a korábbi feltételezésekhez képest sokkal komplexebb gondolkodásúak voltak, a lándzsák potenciálisan ezt erősíthetik meg.