A Magna Carta eredeti példányára bukkantak

A szakértők eddig azt hitték, egy másolatot őriznek a Harvard Law School gyűjteményében.

Egy új vizsgálat szerint a Magna Carta egy rendkívül ritka, eredeti példányát őrzik a Harvard Law Schoolban – számol be az AFP. Az 1215-ben kiadott, a rendi jogokat biztosító szabadságlevél, illetve annak későbbi, megújított verziói az angol középkor, valamint a nemzetközi alkotmányfejlődés legfontosabb dokumentumai közé tartoznak. Jelentősége abban állt, hogy elsőként fogalmazta meg: a király és kormányzata nem áll a törvények fölött.
A King's College London és a Kelet-Angliai Egyetem szakértői arra jutottak, hogy a mintegy 80 éve, mindössze 27,5 dollárért (mai árfolyamon nagyjából 470 dollárért, azaz 167 ezer forintért) beszerzett irat egyike az I. Eduárd által 1300-ban megerősített Magna Carta megmaradt példányainak.
A Magna Carta hatásait lehetetlenség összeszedni, de szerepet játszott többek között az Amerikai Egyesült Államok függetlenségi nyilatkozatának születésében. I. Eduárd kisebb módosításokkal 1300-ban adta ki a dokumentum újabb változatát, ez megerősítette a Földnélküli János által korábban meghatározott szabályokat.
1946-ban a Harvard Law School Library úgy vásárolta meg az iratot, hogy azt másolatnak hitték. A legújabb elemzések azonban azt mutatják, hogy a dokumentum méretei megegyeznek az eddig ismert hat eredeti példányéval, az Edwardus szó elején látható nagy E betű és az első sor elnyújtott betűi pedig szintén egyezést mutatnak.
David Carpenter, a King’s College London munkatársa szerint fantasztikus felfedezésről van szó. „A harvardi Magna Carta ünneplésre méltó, nem mint valami egyszerű, foltos és elhalványult másolat, hanem mint a világ alkotmánytörténetének egyik legjelentősebb dokumentumának eredeti példánya, a múlt, a jelen és a még el nem nyert szabadságjogok sarokköve” – emelte ki.