Ősi uralkodó képmására bukkantak Ninivében

Az Újasszír Birodalom utolsó jelentős uralkodójának domborművét tárták fel.




Ősi, Assur-bán-aplit (i. e. 669-631), azaz Asszurbanipált ábrázoló, az i. e. 7. századra datálható, széttöredezett domborművet tártak fel az iraki Ninive városában – számol be az Archaeology Magazine. Az uralkodó az Újasszír Birodalom utolsó jelentős királya volt, képmásának felfedezése segíthet jobban megérteni az állam politikai és vallási szimbolikáját.
A nagyjából 5,5 méter hosszú, 3 méter magas és 12 tonna tömegű alkotás a király északi palotájának trónterméből került elő.
A domborművön Assur-bán-apli Assur és Istán istenek között látható.
Mögöttük egy, az életet és üdvösséget szimbolizáló halgéniusz, valamint egy karjait felemelő skorpió-ember látható. Ezen isteni kísérők azt jelzik, hogy az alkotás eredetileg egy hatalmas, szárnyas napkoronggal volt ellátva.
„Az asszír palotákból ismert számos dombormű közül egyik sem ábrázol főisteneket” – emelte ki Dr. Aaron Schmitt, az északi palotánál zajló ásatások vezetője. Ez a lelet mind művészi kivitelezésében, mind történelmi jelentőségében kivételesnek számít.
A lelet a Heidelberg Nineveh Project keretében került elő, a programot 2018-ban indította Dr. Stefan Maul, a Heidelbergi Egyetem szakembere. 2022 óta a feltárások a palota romjaiból emelt Tell-Kújundzsík, az ókori Ninive szívében, a mai Moszul város közelében folynak. Ninive a 8. század végén érte el fénykorát, ekkor vált birodalmi központtá.
A töredékes domborművet egy fülkében lévő, évszázadokkal később, a hellenisztikus korban kialakított gödörben találták meg a trónterem főbejáratával szemben. A fülke központi elhelyezkedése arra utal, hogy a dombormű rendkívül fontos helyet foglalt el.
Brit kutatók már a 19. század végén feltártak a helyszínen domborműveket, ezeket ma a londoni British Museumban őrzik. A mostani lelet jelenleg további vizsgálatok alatt áll, a célok között szerepel, hogy az alkotás darabjait összeillesszék.