Különleges arctetoválást azonosítottak egy 800 éves múmián

A szakértők szerint a nő tetoválásai elhelyezésük és festékanyaguk miatt is érdekesek.

Egy friss tanulmány alapján egészen egyedi tetoválásokat észleltek egy 800 éves andoki múmián – számol be a Live Science. A leletet valamikor 1930 előtt adományozták a Torinói Egyetem Antropológiai és Néprajzi Múzeumának. A női holttesthez kapcsolódóan nem maradt fenn régészeti kontextus.
Egy nemzetközi kutatócsoport a közelmúltban átfogó elemzést folytatott, és több, egyedi elhelyezésű, illetve összetételű tetoválást azonosított. Az elhunyt rövidre nyírt, egyenes, szorosan hátrahúzott fekete haja és ülő helyzete összhangban van az andoki múmiákkal, a textilmaradványok szénizotópos kormeghatározása alapján a test 1215 és 1382 közöttről származik.
Gianluigi Mangiapane, a Torinói Egyetem munkatársa szerint a bizonyítékok megerősítik a dél-amerikai származást.
A reflektográfiás vizsgálat viszont egy sor szokatlan tetoválást mutatott ki: három vonalat az arc jobb oldalán, egyet a balon, valamint egy S alakot a jobb csuklón.
A korabeli régióban az arctetoválások ritkák voltak, különösen az orcán. Az S alakú minta egyenesen egyedülálló a térségben.
A tinta azonosításához roncsolásmentes technikákat alkalmaztak. A csapat arra számított, hogy a festékanyag tartalmaz majd szenet, ehelyett viszont augit tartalmú magnetit nevű vas-oxid ásványra bukkantak. Dél-Amerikában az augit és a magnetit együtt is megtalálható Peru déli részén, ez lehet a nő származási helye. A tetoválások tintája is szokatlan.
Aaron Deter-Wolf, a Tennessee-i Régészeti Osztály kutatója, az ősi tetoválások szakértője – aki nem vett részt a vizsgálatban – úgy véli, az elhunyt nem feltétlenül andoki. A kutató szerint az arcon lévő minták sokkal inkább emlékeztetnek a sarkvidéki vagy amazóniai tetoválásokra.
Deter-Wolf szerint az oxigénizotóp-elemzés segíthetne jobban megérteni a nő eredetét. Ilyen vizsgálatot egyelőre nem végeztek el annak invazív jellege miatt.