Ősi építményekre bukkantak Peruban

A maradványok egy, a spanyol hódítás előtt létező kultúrához kötődnek.

A Műemlékvédelmi Világalap (WMF) szerint több mint száz, korábban ismeretlen romot fedeztek fel a perui Gran Pajatén régészeti lelőhelyen egy 2022 és 2024 között végzett ásatáson – számol be az MTI. Ez az első jelentősebb felfedezés a térségben az 1980-as évek óta, és több mint a kétszeresére növelte az ismert csapapoja építmények számát a korábbi 26-ról.
A San Martín megyében található Gran Pajatén a legjelentősebb csacsapoja romváros építészetének, valamint annak köszönhetően, hogy az UNESCO világörökségi helyszínén, a Río Abiseo Nemzeti Parkban fekszik. A csacsapoják (a szó kecsua nyelven felhőharcost jelent) szertartási helyszíneket, bonyolult városközpontokat, teraszos mezőgazdasági kultúrákat, sziklasírokat emeltek a tengerszint feletti 2000 és 3000 méter magasságban az Andokban. A spanyol hódítás előtti dél-amerikai csacsapoja kultúra a 7. és 16. század között létezett, az inkák röviddel a spanyolok érkezése előtt, a 15. század végén igázták le és olvasztották be a népet a birodalmukba.
Az 1960-as években felfedezett régészeti lelőhelyen kőmozaikkal, valamint domborműves frízekkel díszített, szertartások színhelyéül szolgáló építményeket is találtak. Míg a korábbi kutatások több figyelemre méltó épületet tártak fel, a helyszín nagyobb része a dús növényzet alatt rejtőzött, teljes mérete, funkciója és keletkezésének ideje találgatások tárgya volt.
A WMF szakemberi fejlett technológiai megoldásokkal, egyebek mellett légi és manuális lidar lézeres távolságmeghatározó eszközökkel, fotogrammetriával készítették el a Gran Pajatén naprakész térképét. A nemzeti park egyedülálló és sérülékeny ökoszisztémájának védelmében a turisták látogatása a Gran Pajaténban és a nemzeti park többi részén szigorúan korlátozott.