Holokausztmúzeummá alakították Oskar Schindler egykori lőszergyárát

Schindler gazdag náci üzletemberből lett nincstelen zsidómentő és a „Világ Igaza”.

Túlélők múzeuma néven hivatalos holokausztemlékhellyé vált Oskar Schindler egykori lőszergyára a kelet-csehországi Brnenecben. Az MTI tudósítása szerint az új múzeum első ízben május 8-án volt megtekinthető, de miután a volt lőszergyár teljes átalakítása még folyamatban van, az idén a nagyközönség számára csak kivételesen lesz megnyitva.
Egyelőre nem leszünk naponta nyitva. Az idei évben a múzeum csak rendkívüli esetekben, néhányszor lesz látogatható
— mondta Milan Sudoma, a projekt menedzsere a CTK cseh hírügynökségnek.
Az egykori lőszergyár csarnokain kívül a látogatók különféle állandó, illetve időszaki kiállításokat is megtekinthetnek majd. Két kiállítás már elkészült: a Starting at Zero című tárlat a német Bauhaus művészeti iskola alkotóinak a második világháború idején készült munkáit mutatja be. Az érdeklődők emellett eredeti textíliákat, grafikai lapokat és kerámiákat láthatnak, amelyek többsége korábban a brünni Tugendhat villában volt kiállítva.
A másik már kész tárlat fotókon, különféle dokumentumokon és használati tárgyakon keresztül — például kofferek, motorbicikli, kerékpár, evőeszközök, edények — a koncentrációs táborok életét és néhány holokauszttúlélő sorsát mutatja be. A brneneci üzem eredetileg papírgyár volt, amelyből Jichák Löw-Beer akkori tulajdonos fokozatosan textilüzemet hozott létre. A náci rendszer hatalomra kerülésével azonban a tulajdonos elveszítette gyárát. A gyár több épületét már korábban műemléknek nyilvánították.
Oskar Schindler 1908-ban született Svitavyban, egy jómódú szudétanémet gyáros családba. Városát az első világháború után elcsatolták az Osztrák-Magyar Monarchiától, így fiatalkorának nagy részét az újonnan alakult Csehszlovákiában töltötte. 27 évesen csatlakozott a csehországi német kisebbséget összefogó, náci szimpatizáns Szudétanémet Párthoz, majd a német titkosszolgálatnak kezdett dolgozni.
Schindler hálából azonnal csatlakozott is a náci párthoz. Ez után a német megszállás alatt álló Krakkóba költözött, és egy csapásra gazdag üzletember lett.
Zománcozó üzemének munkásai a közelben működő plaszówi gettóból kerültek ki, mert ez volt a legolcsóbb munkaerő. A táborparancsnok kegyetlenségeit azonban Schindler nem bírta tétlenül nézni, egyre több zsidót kért ki és minősített nélkülözhetetlen munkaerőnek.
Alkalmazottai egy idő után már az üzemben laktak, kétszer annyit kaptak enni, mint a táborokba deportáltak, sőt Schindler felesége még egy saját kis kórházat is berendezett.
A gyárában dolgozó zsidó munkásokat úgy védte, hogy értékes ajándékokkal vesztegette meg a közeli koncentrációs tábor vezetőjét.
A rendkívül veszélyes kettős játék során többször is őrizetbe vették, kapcsolatai révén azonban mindig hamar kiszabadult. 1943-ban üzemét lőszergyárrá alakították, ám két év alatt egyetlen használható lőszer sem készült itt.
Mikor a Vörös Hadsereg benyomult a megszállt lengyel területekre, Schindler gyárát át kellett Brünnlitz városába, ami a Krakkóban maradó „Schindler-zsidóknak” egyet jelentett a megsemmisítéssel. Munkadójuk viszont egy hosszú listát készített, és az azon szereplők Auschwitz helyett vele mehettek Brünnlitzbe, esélyt kapva a túlélésre.
Schindler több mint ezer embert vetetett nyilvántartásba, a felvett személyeket pedig értékes, nélkülözhetetlen munkaerőként jelölte meg, megtévesztve az SS embereit.
Annak érdekében, hogy teljes családokat mentsen meg a gázkamrától, az időseket 20 évvel fiatalabbnak, a gyermekeket pedig felnőttként tüntette fel. A világháború alatt feleségével összesen mintegy 1200 lengyel zsidó életét mentették meg.
Schindler 66 éves korában, 1974. október 9-én hunyt el májelégtelenségben. A Holokauszt Áldozatainak és Hőseinek Izraeli Emlékhatósága 1963-ban a „Világ Igaza” kitüntetésben részesítette. Végső kívánsága az volt, hogy Jeruzsálemben temessék el, hiszen ahogy mondta: „A gyermekeim itt vannak…”.
Története sokáig homályban maradt, hogy végül mégsem merült feledésbe, az az egyik Schindler-zsidónak köszönhető. A Beverly Hillsben elegáns üzletet nyitó Leopold Page ugyanis minden vásárlónak elmesélte megmentője történetét, míg végül 1980-ban Thomas Keneally ausztrál író megírta a történetet. Két évvel később megjelent a Schindler bárkája, amelyből 1993-ban Steven Spielberg Oscar-díjas alkotást rendezett Schindler listája címmel.
A cseh hatóságok 2016-ban bejelentették, hogy holokausztemlékhellyé alakítják át Schindler egykori lőszergyárát a kelet-csehországi Brnenecben (korábbi német nevén Brünnlitz). A brünnlitzi üzem 1945. május 8-ig működött, amikor Schindlernek el kellett menekülnie. Búcsúajándékként egy gyűrűt kapott zsidó alkalmazottaitól, amelybe a következő mondatot vésték bele: „Wer nurein einziges Leben rettet, rettet die ganze Welt” (Aki egy életet is megment, az egész világot menti meg). Ez a mondat lett az izraeli Jad Vasem intézmény mottója.