Gyönyörűen megmunkált viking kincsre bukkantak

A díszítőelem igen bonyolult technikával készült nagyjából ezer évvel ezelőtt.

Lenyűgöző viking kori aranytárgy került elő a Brit-szigetekhez tartozó Man-szigeten – számol be az Arkeonews. A felfedezés segít jobban megérteni a térség skandináv örökségét.
A lelet egy finoman kidolgozott karperec töredéke. A tárgyat, amelyet jelenleg a Manx Múzeumban őrzik, a héten hivatalosan is kincsnek nyilvánították, ami segít abban, hogy hosszú távon is múzeumba kerülhessen.
A leletet Ronald Clucas, a Manx Detectorist Society tapasztalt fémdetektorosa találta meg 2025 tavaszán egy kirándulás során. A dísz 1000 és 1100 között készülhetett, nagyjából 27 grammos és 3,7 centiméteres. Az elemet nyolc aranyszál összefonásával készítették igen bonyolult technikával.
„Az arany általában gyengén reagál a detektorokra, ezért nem számítottam ilyen jelentős leletre” – mondta Clucas, aki 50 éve foglalkozik fémkeresőzéssel. A férfi nem számított rá, hogy ennyi év után aranyból készült viking kincsre bukkan majd.
Allison Fox, a helyi örökségvédelmi hivatal régészeti kurátora szerint a viking kori ékszerek többféle célt szolgáltak. „Az ilyen tárgyak nemcsak személyes díszek voltak, hanem a gazdagság egyértelmű szimbólumai is, és gyakran használták őket pénzügyi tranzakciókban” – nyilatkozta. A szakember úgy véli, a leletet többször is felhasználhatták a kereskedelem során, erre utal, hogy két helyen is el van vágva.
A korszakból meglehetősen kevés aranytárgy maradt fenn a Man-szigeten. Az továbbra sem tisztázott, hogy a karperec miként került a földbe, elképzelhető, hogy egykori tulajdonosa értékmegőrzés céljával rejtette el, esetleg egy rituálé részeként ásta el.