Rejtélyes emberi populáció nyomaira bukkantak

A korábban ismeretlen, ősi csoport rejtélyes körülmények között tűnt el.

Egy friss tanulmány alapján egy korábban ismeretlen vadászó-gyűjtögető csoport tagjai voltak azok az emberek, akik elsőként léptek Dél-Amerikába – számol be az IFLScience. A populáció nagyjából 6000 évvel ezelőtt Közép-Amerikából átkelve érte el Kolumbia északi részét, és nem álltak kapcsolatban a régió későbbi közösségeivel.
„Az eredeti népesség genetikai nyomainak teljes eltűnése szokatlan, különösen Dél-Amerikában” – mondta Andrea Casas-Vargas, a Kolumbiai Nemzeti Egyetem munkatársa és a csapat tagja. A szakemberek 21, a Bogotái-fennsíkon, a Checua nevű lelőhelyen feltárt, 6000-500 éve elhunyt személy csontjait vetették DNS-elemzés alá-
Kim-Louise Krettek, a Tübingeni Egyetem kutatója szerint eredményeik azt mutatják: a checuai egyének közül több a legkorábbi dél-amerikai népességhez köthető, amely nagyon gyorsan terjedt el a régióban. Ez a csoport nem állt közeli rokonságban más, korai észak-amerikai népességekkel, így a Clovis-kultúrával, amiből arra következtetnek, hogy az érintettek a legkorábbi közép- és dél-amerikaiak voltak.
Ezen ősi populáció genetikai nyomai azonban teljesen hiányoznak minden 2000 évnél fiatalabb genomból, köztük a mai őslakosokéból. Ez azt jelenti, hogy a régióban teljes népességcsere történt.
Hogy pontosan mi történt a rejtélyes csoporttal, azt nem tudni, eltűnésük viszont egybeesik egy új típusú kerámiatípus 3000 évvel ezelőtti megjelenésével. Ezen típus olyan kultúrához köthető, amely valószínűleg már mezőgazdasággal foglalkozott, ami azt jelezheti, hogy a kukoricatermesztés és a fazekasság elterjedését Dél-Amerikában nem kulturális diffúzió, hanem népességcsere okozta.