Viking ezüstkincsre bukkantak

Izgalmas, egy nagyjából 500 éves periódust felülelő lelőhelyet tártak fel Svédországban.

A Svéd Történeti Múzeumok alá tartozó Arkeologerna izgalmas maradványokra bukkantak Stockholmtól északra, Täbyben – számol be az Archaeology Magazine. A helyszínen egy egykori gazdaság, egy temetkezési hely és egy több mint ezer éve eltemetett ezüstkincs került elő, a 2020–2021-es ásatások során felfedezett leletek a késő vaskor és a kora középkor periódusából, az 500 és 1050 közötti időszakból származnak.
A kutatók 34 épület maradványait, valamint három koporsós és két hamvasztásos sírt találtak, összesen 1450 darab lelet került elő. A tárgyak között rituális és mindennapi eszközök, valamint egy viking kori ezüst kincsegyüttes is akad.
Utóbbi egy kővel borított kerámiaedényben volt, amely egy díszes selyemzsákot, ez pedig ezüst nyak- és karkötőket, egy ezüst amulettet, gyöngyöket és 12 darab medált tartalmazott.
A tárgyak 904 és 997 között vert európai és iszlám érmékből készültek.
John Hamilton, az Arkeologerna feltárásainak vezetője szerint a leletegyüttes rendkívüli, nemcsak a tárgyak sokfélesége, hanem a gazdasággal és a temetővel való közvetlen kapcsolata miatt is. A kincset valószínűleg valamiféle szertartás keretében temették el egy magas rangú nő tiszteletére, talán a tanya megszűnésének jelképeként.
Mivel a környéken több, rituálisan eltemetett lelet is előkerült, elképzelhető, hogy a helyi épületek közül többnek rituális funkciója volt. Több kerámia azt jelzi, hogy a terület lakóinak kapcsolata volt a Balti-tengeren túli régiókkal, esetleg onnan vándoroltak be.
A kutatók négy férfi csontjait genetikai elemzés alá vetették. Bár a maradványok kissé megrongálódtak, a vizsgálatok alapján több elhunyt családi kapcsolatban állt egymással, és legalább egy férfi nem a helyi közösség tagja volt.