Kiűzték saját hazájából a ma 150 éve született Thomas Mannt

Thomas Mann a német irodalomtörténet egyik legelismertebb alakja, ám életében saját országának vezetése emigrációba kényszerítette és megfosztotta az állampolgárságtól.

Thomas Mann Nobel-díjas német író pontosan 150 éve, 1875. június 6-án született Lübeckben. A jubileumi évforduló alkalmából a Nemzeti Archívum Sajtóarchívuma portrét közölt a világirodalom meghatározó, máig népszerű alakjáról.
Thomas Mann mindössze 16 éves volt, amikor apja halála után Münchenbe költözött és egy biztosító társaságnál vállalt gyakornoki munkát. Mindeközben előadásokat hallgatott a Műszaki Főiskolán, később pedig a Simplicissimus című szatirikus hetilap munkatársa lett. Hamarosan elhatározta, hogy teljes életét az írásnak szenteli, az 1890-es években számos novellát írt, amelyekből a Friedemann úr, a törpe című novelláskötetben jelent meg egy válogatás.
Mann 1905-ben feleségül vette Katia Pringsheimet, boldognak mondható házasságukból hat gyermek született. Közülük négyen – Klaus, Erika, Monika és Golo – apjuk nyomdokaiba léptek és elismert írók, újságírók, illetve történészek lettek. A 20. század elején Thomas Mann számos regényt írt, 1929-ben A Buddenbrook házért elnyerte az irodalmi Nobel-díjat. Írói pályáján ezután a nagy regények sorát csak ritkán szakította meg egy-egy elbeszélés vagy kisregény, mint például az 1930-as Mario és a varázsló.
Ebben az időszakban a polgári humanizmus megvalósításán fáradozott és gyakran szólalt fel a fasizmus, illetve nácizmus ellen.
Amikor 1933-ban Hitler hatalomra került, Mann éppen külföldi előadókörúton tartózkodott, ahonnan gyermekei és barátai tanácsára nem tért haza.
A náci rezsim 1936-ban megfosztotta német állampolgárságától és a Bonni Egyetem is visszavonta tőle a díszdoktori címet.
1938-ban Amerikában telepedett le, előbb Princetonban, majd Dél-Karolinában élt, 1944-ben amerikai állampolgár lett. Mann az ötvenes évek elején visszatért Európába, Svájcba, ahol ugyanolyan rendszerességgel, alapossággal dolgozott, mint addig mindig. Nyolcvanéves korában, 1955. augusztus 12-én hunyt el Zürich mellett, világszerte úgy búcsúztatták, mint a kor legnagyobb íróját. Emlékére 2010-ben a Müncheni Bajor Szépművészeti Akadémia és Lübeck városa a nevét viselő közös irodalmi díjat alapított.
Thomas Mann többször is ellátogatott Magyarországra, szoros kapcsolatot ápolt több magyar íróval, gondolkodóval is. Kosztolányi Dezső Nero, a véres költő című elbeszélésének német nyelvű kiadásához ő írta az előszót is.