Ólommérgezés okozhatta az ókori ikerpár halálát

Anyjuk a mérgezés miatt valószínűleg nem tudott táplálékban gazdag anyatejet termelni.

Szomorú felfedezést tettek régészek a horvátországi Trogir városában, egy római kori, Dragulin nevű temetőben, ami rávilágít a korabeli társadalmi szokásokra. A 2016-os ásatáskor bukkantak egy kétpetéjű csecsemő ikerpár – egy kislány és egy kisfiú – maradványaira, akiket arccal egymás felé temettek el – írja az Archaelogy Magazine.
Genetikai elemzések megerősítették, hogy a kisbabák ikrek voltak, és szüléskor vagy nem sokkal születésük után haltak meg az i. sz. 1-2. században. Együttes eltemetésük ugyanabban a sírban azt sugallja, hogy egymást követve, rövid időn belül hunytak el, lehetséges, hogy halva születtek.
Dr. Anna Osterholtz a Mississippi Állami Egyetem munkatársa és a kutatás vezetője megállapította, hogy a sír a temető fiatalok számára fenntartott részén volt elhelyezve. Mindkét iker krónikus anyagcsere-betegség jeleit mutatta, mint például a skorbut, amelyet a C-vitamin és a D-vitamin hiánya okoz. A betegségek a terhesség és a szoptatás alatti alultápláltságból eredhetnek.
Vészjóslóbb kiegészítése az állapotuknak az ólommérgezés.
A római korban ólomból készültek többek között a vízvezetékek, az édesítő- és tartósítószerek, amelyeket az ételekben és borokban használtak. Az ólommal való érintkezés megzavarhatja a táplálék felszívást és a neurológiai fejlődést, valamint felelős a vetélésért, halva születésért és a csecsemőhalandóságért. Az ikrek csontozata hasonló azokéhoz, akik krónikus mérgezésnek lettek kitéve.
Édesanyjuk valószínűleg nem volt képes táplálékban gazdag anyatejet termelni az ólom miatt, amely szoptatás közben a csecsemők szervezetébe is bekerült
– írja a tanulmány.
Rövid életük ellenére nyugalomra helyezésük nagy érzelmi veszteségre utal. Testük óvatos, egymás felé történő elhelyezése ritka, példátlan gesztus, ami arra utal, hogy hiányolták őket. A vizsgálat azért bír nagy jelentőséggel, mert ez volt a Dragurin temető első publikált csontbiográfiája.