Rabszolgák építették ezt a hatalmas hálózatot

Az Irak területén húzódó komplex mezőgazdasági rendszer több mint 1000 éves.

Egy friss tanulmány alapján valóban rabszolgák építették azt a hatalmas mezőgazdasági rendszert, amelynek maradványai a mai Irak déli részén találhatók – számol be az AP. A kutatók régóta gyanítják, hogy a több ezer dombot és csatornát rabszolgamunkával hozták létre, most sikerült ezt megerősíteni.
A kutatók arra jutottak, hogy a rendszer évszázadokon át épült, a fejlesztés pedig a 9. században, egy hírhedt rabszolgafelkelés idején vehette kezdetét. A rabszolgák úgynevezett zandzsok voltak, ez egy középkori arab kifejezés a kelet-afrikai szuahéli partvidék lakóira, ennek ellenére megoszlanak a vélemények a szolgák származásával kapcsolatban.
869-ben az Abbászida-dinasztia alatt hatalmas lázadás robbant ki a mai Irak területén, a több mint egy évtizedig tartó felkelést csak 883-ra sikerült leverni. Az egykori rabszolgák egyes leszármazottai még ma is a térségben élnek.
Dzsaafar Dzsotheri, az iraki al-Kadiszijah-i Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint ugyan ezen emberek is az iraki történelemhez tartoznak, alig dokumentált a történelmük. „Ezért is olyan fontos ez a felfedezés, a következő lépés pedig az, hogy a hatalmas építményeknek legalább egy részét megóvjuk a jövőbeli kutatások számára” – mondta.
A szakértők először a legújabb műholdas felvételeket és a 1960-as évekből származó régebbi képeket elemezték, ezekből több mint 7000 óriási, ember alkotta domb rajzolódik ki. A hálózat kiterjedése jelentős emberi munkaerőre utal.
A következő lépésben szénizotópos és optikailag stimulált lumineszcens kormeghatározást folytattak egyes helyszíneken. A négy domb a 9-13. században épült, ami azt jelenti, hogy építésüket minden bizonnyal rabszolgák végezték. Az eredmények egyben azt jelzik, hogy a rendszer lényegesen tovább volt használatban, mint eddig hitték.